Drewno to niezwykły surowiec. Trwały, łatwy w obróbce, elastyczny, lekki, a do tego ekologiczny i w zupełności odnawialny. Te cechy bezpośrednio przekładają się na dużą wartość rynkową i wysokie ceny drewna. Jednak w ostatnich miesiącach pojawiło się jeszcze kilka czynników wpływających na wzrosty cen surowca.
Ceny drewna w 2022 roku
Ceny drewna poszybowały. Rok temu metr sześcienny drewna zakupionego na aukcjach organizowanych przez Lasy Państwowe kosztował ok. 200 złotych. Dzisiaj ta cena wynosi już 500 złotych. Jeszcze bardziej podrożało drewno wykorzystywane w budownictwie oraz drewno średnio- i wielkoformatowe. Dodatkowo cena drewna na opał wzrosła nawet o kilkaset procent! Metr sześcienny takiego drewna kosztował rok temu ok. 200 złotych. Obecnie ceny w niektórych regionach Polski przekraczają 900 złotych!
Czym spowodowany jest tak duży wzrost cen? Na cenę drewna wpływa wiele czynników. Oto najważniejsze z nich:

Polityka Lasów Państwowych i Unii Europejskiej
Pierwszym czynnikiem jest polityka Lasów Państwowych oraz Unii Europejskiej. Zacznijmy od naszej krajowej instytucji.
Lasy Państwowe zmieniły w tym roku sposób sprzedaży drewna. Do tej pory 80% surowca trafiało do przedsiębiorców, którzy mieli historię poprzednich zakupów. Teraz więcej surowca jest wystawiane na otwarte aukcje, w których może licytować każdy. Prowadzi to do sytuacji, w której znacznie więcej drewna niż wcześniej jest kupowane przez zagraniczne firmy i eksportowane. Polskie drewno kupują między innymi Chińczycy, Niemcy i Czesi. Mniej drewna na naszym lokalnym rynku oznacza wyższe ceny.
Unia Europejska chce natomiast wyegzekwować na Polsce ograniczenie wycinki lasów. I chociaż ta idea jest słuszna pod kątem ekologicznym, to nie da się ukryć, że mocno wpływa na ceny surowca. Już teraz pod wpływem prawa unijnego, Lasy Państwowe z roku na rok ograniczają ilość pozyskiwanego drewna. To również prowadzi do zmniejszenia ilości surowca na rynku, a tym samym do wzrostu cen.

Sytuacja geopolityczna
Wojna w Ukrainie mocno wpłynęła na całą globalną gospodarkę. Jeżeli chodzi o cenę drewna, to wojna przyczyniła się do jej wzrostu w kilku aspektach.
Po pierwsze, całkowicie zatrzymał się import drewna do Polski z Rosji i Białorusi. Import z Ukrainy znacząco się zmniejszył i teraz stanowi około 25% tego, co importowaliśmy przed wybuchem wojny.
Drugą kwestią jest wzrost cen paliw. Wyższe ceny paliw sprawiają, że drożeją wszystkie towary. Nie inaczej jest z drewnem. Droższe paliwo to droższy transport, a więc również droższe drewno i wszystkie jego pochodne.
Trzeci aspekt również wiąże się ze wzrostem cen surowców, jednak tym razem węgla i gazu. Astronomiczne kwoty, jakie trzeba obecnie wydać, żeby ogrzać domy, sprawiły, że ludzie zaczęli szukać alternatywnych metod ogrzewania. Jedną z nich jest palenie drewnem. Popyt na drewno opałowe zwiększył się w ostatnich tygodniach aż sześciokrotnie! I to pomimo faktu, że w wielu miejscach w Polsce drewnem już palić nie można. Więcej drewna kupowanego na opał oznacza mniej drewna dostępnego dla potrzeb przemysłowych.

Wysokie ceny drewna – czy jest jakieś rozwiązanie?
Ceny drewna poszybowały dopiero teraz, ale od dawna spodziewaliśmy się takiego scenariusza. Spodziewaliśmy się, bo drewno to surowiec strategiczny i bardzo potrzebny w wielu gałęziach gospodarki.
Naszym rozwiązaniem są hodowle drzew tlenowych, zwanych też oxytree. Drzewa tlenowe rosną bardzo szybko i dają wysokiej jakości drewno. Te cechy sprawiają, że oxytree mają realną szansę zaspokoić znaczną część popytu na wyjątkowo cenne drewno.
Hodowle drzew tlenowych to świetne rozwiązanie, które może zadowolić wszystkich:
- hodowców, którzy szybko będą mogli sprzedać drogie drewno;
- przedsiębiorców, którzy zyskają dostęp do dużej ilości jakościowego drewna;
- ekologów, bo jeżeli drzewa tlenowe zaspokoją popyt na drewno, to nie będzie trzeba wycinać lasów rodzimych drzew i naruszać naturalnych ekosystemów. Przy okazji pochłaniają też ogromne ilości CO2.
Obecny wzrost cen pokazuje, że hodowla drzew to rentowna inwestycja z dobrymi perspektywami. Dlatego chcemy posadzić w przyszłym roku jak najwięcej drzew tlenowych. Jeżeli chcesz nam pomóc, zapraszamy do kontaktu. Zróbmy razem coś dobrego — dla gospodarki i dla środowiska!
