Drewno z Oxytree

Drewno pozyskane z Paulowni to drewno ekologiczne – a ponadto jest to surowiec znany i ceniony od wieków na całym świecie. Kilka lat temu na rynku drzewnym pojawiło się drewno z nowej hybrydy tego gatunku, czyli Oxytree. Szybko okazało się, że lekkość i łatwość obróbki surowca podbiła serca producentów desek surfingowych, a branża budowlana przetestowała z pozytywnym wynikiem jego jakość przy tworzeniu konstrukcji i stelaży. Do czego jeszcze można wykorzystać drewno z Oxytree i jakie ma właściwości?

Parametry drewna Oxytree:

Drewno to cenny surowiec – z roku na rok potrzebujemy i wykorzystujemy go coraz więcej. Plantacje drzew Oxytree to odpowiedź na potrzeby rynku i ochrona środowiska w jednym.

Drewno z Oxytree doskonale nadaje się do prac stolarskich, malowania i lakierowania. Jest lekkie i łatwe w obróbce – znajduje więc zastosowanie w wielu branżach. Odpowiednio przygotowane dobrze izoluje i nie chłonie wilgoci. Stanowi świetny materiał do produkcji desek, płyt, boazerii, mebli. Jego lekkość sprawia, że może być stosowany przy budowie łodzi.

O jakości drewna i możliwościach jego zastosowania pod względem przemysłowym decyduje skład chemiczny, czyli: pierwiastki (węgiel, tlen, wodór, azot), związki chemiczne (celuloza, hemiceluloza, lignina), substancje mineralne zawarte w popiele po spaleniu drewna, ponadto garbniki, białko, cukier, skrobia, olejki eteryczna czy guma, oraz właściwości fizyczne, inne i charakterystyczne dla każdego gatunku.

  • gęstość (w przypadku zielonego drzewa) 700-800 kg/m3

  • gęstość (w przypadku suchego drzewa) 300-310 kg/m3

  • wartość opałowa 4669,5 kcal/kg = 19,520 MJ/kg (wilgoć 0%)

  • wytrzymałość na rozciąganie 42 MPa

  • temperatura zapalności 420-430°C

  • odporność na ściskanie 20 MPa

  • sprężystość 6,3 GPa

  • twardość 1,4 kN

Głównym dostawcą są Lasy Państwowe, ale nie są w stanie zaspokoić całego popytu. Wynosi on aż 40 milionów mln3 rocznie, przy podaży 36 mln m3. To znaczy, że każdego roku brakuje nam ok. 4 milionów m3 drewna. Gdy pierwsze drewno z polskich plantacji Oxytree pojawi się w tartakach, wypełni jedynie 125 tysięcy m3 w 4 milionach deficytu drzewnego na rynku! To ogromny potencjał dla polskich plantatorów, ponieważ wciąż tego drewna jest za mało.

Las potrzebuje średnio 50 lat, aby można było z niego pozyskać surowiec. Drewno z plantacji szybko rosnących drzew tlenowych Oxytree można pozyskać już po 6 latach uprawy. Wycinka w polskich lasach jest ograniczana (bardzo słusznie!), lecz w związku z coraz większym zapotrzebowaniem, drewno musi być importowane. Drewno z Oxytree jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Jest jasne, ma ładny rysunek słojów i jest pozbawione sęków. Dzieje się dlatego, ponieważ w trakcie wzrostu drzew wykonujemy zabieg pielęgnacyjny, który nazywa się usuwaniem pędów bocznych. Dzięki temu zapobiegamy tworzeniu się bocznych gałęzi, a w przyszłości – sęków w desce.

Oxytree to wyjątkowa krzyżówka dwóch odmian Paulowni. Powstała w laboratorium metodą in vitro – dzięki temu jej nasiona są bezpłodne, a drzewo nie ma zdolności rozmnażania generatywnego i wegetatywnego. Dzięki swoim właściwościom Oxytree w ciągu 6 lat osiąga wysokość 16 metrów, ma prosty i okrągły pień, a drewno znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Po ścięciu drzewo to odrasta od pnia, a to znaczy, że w ciągu 18 lat z jednej sadzonki drewno można pozyskać nawet 4 razy. Oxytree rośnie na glebach luźnych przepuszczalnych, dobrze radzi sobie na piaszczystych gruntach gorszej jakości, ale może rosnąć na glebie każdej klasy (nawet I, II oraz III). Jest doskonałą propozycją dla rolników posiadających niewykorzystane lub nieprzynoszące dochodów grunty. Zysk z jednego hektara plantacji Oxytree w pierwszym cyklu może wynieść 70 tys. złotych, a w kolejnych latach nawet do 100 tys. złotych. Dowiedz się w jaki sposób założyć plantację i zarobić na drewnie, odwiedź plantację Oxytree w Stoszycach pod Wrocławiem lub umów się z naszym przedstawicielem w dowolnym miejscu w Polsce.

Więcej na temat właściwościach przemysłowych oraz wartości drewna z Oxytree dowiesz się z naszej zakładki: