Woda w uprawie Oxytree

Nawadnianie to w przypadku każdej uprawy to klucz do sukcesu i wysokich plonów. W “suchych” latach rośliny na polu będą wymagały dodatkowego podlewania. Drzewa Oxytree na plantacji należy traktować jako uprawę i również dbać o odpowiedni poziom nawodnienia gruntów. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość wody jest równie niekorzystna, jak jej niedobór. Oxytree trzeba podlewać, ale trzeba także zachować umiar. W trzecim roku uprawy korzeń palowy roślin jest już tak dobrze wykształcony, że Oxytree pobiera wodę według własnych potrzeb z wód gruntowych.

Jaki grunt pod plantację?

Oxytree jest rośliną, która cechuje się dużą tolerancją względem zmieniających się warunków klimatycznych. Lubi być podlewana, ale jeśli posadzimy ją na terenie zalewowym – zginie, gdyż system korzeniowy jest przystosowany do pobierania wody z głębokich warstw gleby. Plantacja Oxytree uda się więc w miejscu, na którym nie tworzą się wodne zastoiska i który nie jest okresowo zalewany. Zalane Oxytree wytrzyma do około 48 godzin, lecz później zacznie gnić przez co dojdzie do nieodwracalnych szkód w strefie korzeniowej. Planując zakładanie nowej plantacji drzew tlenowych, należy prześledzić, czy teren, który bierzemy pod uwagę nie ma problemów z gospodarką wodną. Pomagają w tym też nasi specjaliści – pisaliśmy o tym we wpisie o satelitach rolniczych.

Warto pomyśleć o studni

Nie każda plantacja Oxytree będzie wymagała dodatkowego nawadniania w ciągu roku. Jeśli na danym terenie suma opadów rocznych wynosi 800 mm, będzie to wystarczające do optymalnego wzrostu drzew. Jednak zawsze warto skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy przeanalizują sytuację i pomogą podjąć decyzję, co do wyboru najbardziej optymalnego sposobu nawadniania. Studnia głębinowa i wykopanie 1mb (110 mm) kosztuje około 250 zł, co przy wysokim poziomie wód gruntowych daje koszt rzędu 2500 zł za całą inwestycję. Warto sprawdzić na jakim poziomie występuje woda na terenie przygotowywanym pod plantację Oxytree i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję.

Studnia znacząco optymalizuje obsługę plantacji, gdyż podłączając do niej system nawadniający ułatwiamy sobie podaż nawozów metodą fertygacji. Wówczas możemy iść krok dalej i już na etapie sadzenia roślin zastosować folię lub agrowłókninę wokół sadzonek. To ograniczy występowanie chwastów i zmniejszy koszty związane z odchwaszczaniem w pierwszym roku po posadzeniu, a także w drugim roku po cięciu pielęgnacyjnym Oxytree.

O tym na jakie rozwiązanie związane z nawodnieniem zdecydowaliśmy się na naszej plantacji pokazowej w Stoszycach pod Wrocławiem, pisaliśmy w tym artykule. Kliknij i zobacz nasz system nawadniania w uprawie Oxytree: