W kwietniu wycięliśmy drzewa tlenowe z pierwszej polskiej plantacji. Pozyskane drewno od razu trafiło do tartaku, gdzie zostało przerobione na deski. Następnie drewno sprzedaliśmy — jednak nie całe. Znaczną część drewna z drzew tlenowych wysłaliśmy na różne badania i właśnie otrzymaliśmy wyniki pierwszego z nich!
Badania drzew tlenowych
Pierwsze drzewa tlenowe ścięte w Polsce to dla nas ogromne wydarzenie. Pięć lat temu posadziliśmy sto drzew na małej, eksperymentalnej plantacji pod Tarnowem, w Bobrownikach Małych. I chociaż drzewa tlenowe są powszechnie znane, hodowane i przebadane w wielu krajach, to z niecierpliwością czekaliśmy, aż zobaczymy, dotkniemy i zbadamy nasze własne, polskie drewno.
Z tego powodu, od razu po wycięciu, znaczna część drewna została oddana różnym ośrodkom badawczym. Będą one sprawdzać jakość drewna, jego właściwości, możliwość wykorzystania w konkretnych przypadkach itd.
Właśnie otrzymaliśmy wyniki jednego z takich badań. Zostało ono przeprowadzone przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych w Czarnej Wodzie. To badanie miało na celu sprawdzić możliwość wykorzystania drewna oxytree w produkcji płyt płaskoformowanych. W tym celu zbadano właściwości fizyko-mechaniczne naszego drewna. Jak ocenili je badacze?

Drzewo tlenowe — jakość drewna
Często słyszymy, że nasze drewno nadaje się tylko na opał lub, że nie nadaje się do niczego. Od początku wiemy, że to nieprawda. Widzimy przecież gitary, umywalki, meble, a nawet deski surfingowe wykonane z drewna drzew tlenowych wyhodowanych za granicą. Niezależne badania są jednak ostatecznym potwierdzeniem, że drewno z oxytree to dobre drewno.

Czas na konkrety. Badacze z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Płyt Drewnopochodnych zrobili z naszego drewna płyty wiórowe, o trzech gęstościach: 350 kg/m3, 450 kg/m3, 550 kg/m3. Następnie sprawdzili parametry uzyskanych płyt i porównali je z cenionymi w branży płytami sosnowymi o tych samych gęstościach.
Okazało się, że płyta wykonana z drewna oxytree jest niemalże pod każdym względem lepsza od płyty sosnowej! Płyty z naszego drewna, niezależnie od gęstości, wykazały się większą sprężystością oraz wytrzymałością na zginanie, niż płyty sosnowe. Z przeprowadzonych badań wynika na przykład, że wytrzymałość na zginanie statyczne płyty o gęstości 350 kg/m3 wykonanej z oxytree wynosi aż 4,4 MPa. W przypadku takiej samej płyty wykonanej z sosny jest to zaledwie 0,4 MPa.
Płyta wykonana z drewna drzew tlenowych wykazała się również zdecydowanie wyższą odpornością na nasiąkanie niż płyta sosnowa.
Do czego wykorzystać oxytree?
Wątpliwości związane z jakością naszego drewna są często związane z jego lekkością. Osoby zainteresowane przemysłem drzewnym wiedzą jednak, że w niektórych zastosowaniach niska gęstość drewna to ogromna zaleta. Korzystają na tym producenci elementów łodzi, zabudów do kamperów czy instrumentów muzycznych. Przeprowadzone ostatnio badania udowodniły też, że lekkie drewno drzew tlenowych idealnie sprawdzi się w produkcji mebli. Wnioski płynące z badania są jasne — płyta zrobiona z drewna drzew tlenowych wykazuje lepsze właściwości zarówno mechaniczne, jak i fizyczne, niż płyta sosnowa. Jest to spowodowane właśnie niską gęstością surowca bazowego, która wynosi 230 kg/m3. W swoich wnioskach osoby przeprowadzające testy podkreśliły także, jak dużą zaletą jest szybki przyrost drzew tlenowych. Według nich te cechy drewna, w połączeniu z doskonałymi właściwościami fizyko-mechanicznymi, sprawiają, że drewno z drzew tlenowych może znaleźć szerokie zastosowanie w branży meblarskiej. To z kolei może ograniczyć braki drewna na rynku i przyczynić się do ochrony naturalnych ekosystemów.
Cały raport z badań znajdziecie tutaj.
Dni otwarte na plantacji w Wielkopolsce! - Drzewa tlenowe
[…] także mieli okazję zobaczyć drewno z naszej pierwszej polskiej wycinki i osobiście ocenić jego jakość. Na miejscu będą też obecni nasi specjaliści, którzy opowiedzą wam o tym, jak wygląda proces […]
Lasy Tlenowe w 2022 roku - podsumowanie - Drzewa tlenowe
[…] napawają nas optymizmem! Okazało się np. że płyty z drewna pozyskanego przez Lasy Tlenowe wykazują znacznie lepsze właściwości fizyko-mechaniczne niż powszechnie stosowane płyty z drewna […]