Wyniki badań nad Oxytree w północno-wschodniej Polsce

Mrozoodporne, niezwykle wytrzymałe i wykazujące dużą tolerancję na niską zawartość składników pokarmowych w glebie. O Oxytree wiadomo już wiele i to nie tylko z teorii.

Pojawia się coraz więcej badań dotyczących właściwości i rozwoju Oxytree na terenie Polski. Tym razem Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży pod przewodnictwem dr inż. Janusza Lisowskiego postanowiła sprawdzić, jak nasze drzewo tlenowe poradzi sobie na chłodniejszych, północno-wschodnich terenach Polski.

sadzenie-oxytree-doswiadczenie-rolniczeabc

Doświadczenie założono 19 maja 2016 roku na terenie Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, a także Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie oraz na plantacjach w gminie Rzekuń. Kilkanaście sadzonek Oxytree posadzono w rozstawie 6 x 4 metry, obficie podlano, a sam teren – ogrodzono. Głównym celem doświadczenia było sprawdzenie zimowania Oxytree, zbadanie jego cech biometrycznych, określenie parametrów, takich jak ciepło spalania, jak również analiza chemiczna liści. Zwrócono uwagę także na zdolność drzewa do pochłaniania ogromnych ilości dwutlenku węgla.

Na podstawie obserwacji czterech plantacji o łącznej powierzchni 2,5 h badacze potwierdzili nadzwyczajne przyrosty Oxytree.

Średni wzrost drzewa od trzeciej dekady maja do trzeciej dekady września wyniósł średnio 162 cm.

Prawdziwym rekordzistom okazało się drzewo, które w tym czasie osiągnęło aż 275 cm wysokości!

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyniki badań i obserwacji!

sadzenie-oxytree-doswiadczenie-rolniczeabc
20-oxytree-picture595b8d363848b

Jeśli jesteście ciekawi pozostałych wyników przeprowadzonych badań, zapraszamy do lektury artykułu w Rolniczym ABC.

Zdjęcia autorstwa Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.