Wyjątkowa plantacja w Tarnowie

Wysokie drzewa o ogromnych, rozłożystych liściach – taki widok zaskoczył nas w drodze powrotnej z konferencji w Zamościu. Okazało się, że, zupełnie przypadkiem, trafiliśmy na plantację Oxytree!

Na szybko rosnące drzewa natknęliśmy się w okolicy Tarnowa w województwie małopolskim. Chociaż nie zastaliśmy właściciela plantacji, postanowiliśmy przyjrzeć się uprawie z bliska. Jak się okazało, Oxytree mogą być prowadzone nie tylko w celu pozyskania drewna.

Tarnow odszumione

Usuwanie pędów bocznych ma znaczenie

Oxytree na tej plantacji wyróżnia metoda prowadzenia. Drzewa mają pozostawione pędy boczne, które my zwykle rekomendujemy usuwać. Zabieg zapobiega tworzeniu się sęków, a tym samym podnosi szanse na pozyskanie jednolitego, dobrego jakościowo drewna. Usuwanie pędów ma jeszcze jedną funkcję – pozostawiając jeden, główny pęd możemy liczyć na szybszy wzrost drzewa.

oxytree-plantacja-tarnow
oxytree-plantacja-tarnow-roczne

Prawie 5 metrów w 2 lata!

Jak widać, drzewa na plantacji w okolicy Tarnowa mają się bardzo dobrze bez usuwania pędów bocznych. Posadzone w 2016, a ścięte w 2017 roku, rosną prosto i mają bardzo równy przyrost. Sama plantacja jest zadbana i odchwaszczona. Widać, że drzewa mają zapewnione optymalne warunki i są dobrze nawodnione.

Przypomnijmy, w jakich warunkach najlepiej rośnie Oxytree:

oxytree-sadzenie-warunki-glebowe

🌱 niezalewowy, niepodmokły teren

🌱 luźna i przepuszczalna gleba

🌱 wody gruntowe poniżej 2 m

🌱 głazy i skały macierzyste poniżej 6 m

🌱 dobre nawodnienie, które zapewni np. system kroplujący

Taki sposób prowadzenia drzew Oxytree ma swoje uzasadnienie – właściciele plantacji nie uprawiają drzew w celu pozyskania drewna. Więcej na ten temat powiemy podczas następnej wizyty. Tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia relacji z niespodziewanych odwiedzin!

oxytree-technik-plantacja

Jeśli i Ty, zastanawiasz się nad założeniem uprawy szybko rosnących drzew, skorzystaj z nowej oferty. Zamów Oxytree już dziś i zyskaj:

  • korzystną cenę i możliwość jej negocjacji
  • pierwszeństwo w dostawie
  • czas na przygotowanie terenu i zaplanowanie działań plantacyjnych

Odwiedź plantację Oxytree osobiście i przekonaj się, jak niewiele trzeba, aby zacząć zarabiać na uprawie szybko rosnących drzew!