Wizyta na plantacjach Oxytree w Hiszpanii

Hiszpańskie plantacje Oxytree odwiedzili ostatnio nasi specjaliści z Polski i Węgier. Udali się na plantacje założone w pobliżu miejscowości Girona, w północno-wschodniej części Hiszpanii. To tu znajdują się trzy około 2,5-hektarowe plantacje Oxytree, gdzie najstarsza z nich została założona w 2004 roku.

oxytree-pien-odrost-ciecie

Nasi specjaliści mieli więc okazję przyjrzeć się zarówno rocznym, jak i dwunastoletnim drzewom. Te, które widzą Państwo poniżej posadzone zostały w tym roku i chociaż zdjęcie tego nie oddaje, ich wysokość dochodzi do nawet 2 metrów!

Nie wszystkie drzewa Oxytree były ścinane po pierwszym cyklu wzrostu, czyli po 6 latach. Widoczne poniżej drzewa nie były cięte, usunięto jednak ich pędy boczne, czego efektem są kilkuletnie, wspaniałe drzewa o prostym pniu. Jak wygląda drzewo, które odrasta od pozostawionego pnia?

Właśnie tak! Jak łatwo obliczyć, w przypadku tego drzewa, ścinka nastąpiła później niż po 6 latach. Dla porównania średnicy pozostawionego pnia i kilkuletniego, odrastającego Oxytree – dłonie naszej ekspertki.

oxytree-nawadnianie-plantacja
oxytree-owoce

Nawadnianie drzew na plantacjach polega na dostarczeniu im jak największej ilości wody z uwagi na bardzo wysokie temperatury. “Zalane” drzewa mogą pobierać taką ilość wody, jaka jest im potrzebna dzięki zastosowanemu systemowi nawadniającemu.

W tym roku nasi specjaliści spóźnili się na sezon, w którym Oxytree obsypane są pięknymi, słodko pachnącymi fioletowo-białymi kwiatami. Jednak nic straconego! Eksperci mieli okazję przyjrzeć się owocom Oxytree.