Technologia uprawy Oxytree

Dużo mówi się na temat szybkiego wzrostu Oxytree. Ale dopiero posiadając swoje prywatne drzewo tlenowe w ogrodzie lub wiele drzew na swojej plantacji, przekonujemy się o tym na własne oczy. Jak to się dzieje, że Oxytree rośnie w takim tempie i dlaczego warto wdrożyć opracowaną przez nas technologię uprawy, tzn. stosować poszczególne zabiegi pielęgnacyjne na plantacji w odpowiednim czasie?

Czym jest technologia uprawy?

Technologia uprawy to inaczej system uprawiania roli – czyli taki sposób prowadzenia plantacji Oxytree, który będzie opierał się na odpowiednim doborze zabiegów agrotechnicznych przy użyciu narzędzi (lub nie), w ustalonej kolejności i w takim cyklu, który zapewni najlepszy wzrost drzew. My o uprawie Oxytree wiemy wszystko – i chętnie dzielimy się tą wiedzą z rolnikami, bądź właścicielami gruntów, którzy chcą założyć swoje plantacje szybko rosnących drzew tlenowych.

Technologia uprawy ma duże znaczenie przy prowadzeniu plantacji, mniejsze w nasadzeniach ogródkowych. Ale to nie znaczy, że nie można jej stosować. Na przykładzie tego drzewa Oxytree, które rośnie w ogrodzie, widać jaki efekt przyniosła technika cięcia pielęgnacyjnego. Cięcie 2-letniego drzewa zostało wykonane 1 czerwca 2020 roku, około 5 cm nad powierzchnią gruntu. Taki zabieg wykonujemy obowiązkowo po 1. roku na plantacjach – w ogrodach natomiast możemy ciąć co roku i obserwować coraz to większe przyrosty. Cięcie pobudza roślinę do jeszcze szybszego wzrostu, a dzieje się tak dlatego, ponieważ system korzeniowy jest już bardzo dobrze wykształcony.

Jak duże znaczenie ma sposób uprawy Oxytree?

Drzewo tlenowe powstało w laboratorium. Podczas tworzenia krzyżówki dwóch odmian Paulowni, skupiono się na tym, aby drzewo wykazywało pożądane cechy, przede wszystkim: szybko rosło oraz było odporne na wahania temperatur. Jego wzrost, pokrój i tempo wzrostu zostało zaprogramowane tak, aby po 6 latach uprawy dawać najlepsze, pozbawione sęków drewno, a także by w szybkim czasie wyprodukować odpowiednią ilość biomasy, zdolną do przetworzenia wielokrotnie większej ilości dwutlenku węgla w porównaniu z innymi gatunkami drzew liściastych. 

Pierwszy rok życia drzewa tlenowego jest bardzo intensywny. Oxytree to roślina typu C4, a to znaczy, że cechuje się większą wydajnością fotosyntezy i szybszą produkcją biomasy. Rozmiar liści Oxytree w pierwszym roku dochodzi do nawet 80 cm średnicy! To Oxytree, które widać na zdjęciu po prawej stronie, ma 2 miesiące – zdjęcie zostało wykonane pod koniec lipca 2020 roku. Robi wrażenie? Natomiast na kolejnym zdjęciu można zaobserwować, w jaki sposób nowy pień nadlewa się w miejscu cięcia.

Technologia w uprawie Oxytree ogrywa kluczową rolę, ponieważ…

…polega na umiejętnym prowadzeniu i kontrolowaniu siły wzrostu drzewa. Jeśli wiemy kiedy przyciąć, kiedy podsypać nawozem, a kiedy wprowadzić dodatkowe podlewanie – Oxytree odwdzięcza się szybkim przyrostem. Na plantacji ścinamy je po 1-wszym roku uprawy z uwagi na chęć pobudzenia do jeszcze szybszego wzrostu. W ogrodzie możemy eksperymentować z roślinami – przycinać je lub nic nie robić – drzewo może stać się krzewem, cienistym parasolem lub urokliwym soliterem.

Jeśli jednak chodzi o plantacje, to w uprawie zależy nam przede wszystkim na równym, prostym pniu drzewa i szybkim wzroście – dlatego też prowadzimy określone zabiegi, nawozimy i nawadniamy drzewa. A to wszystko przy wsparciu naszych techników i wiedzy, jaką posiadamy i chętnie dzielimy się nią z naszymi plantatorami.

A jakie może być zastosowanie drewna pozyskanego z plantacji Oxytree?