Poletka doświadczalne w Łomży – podsumowanie i plany

Bardzo duży przyrost, bezproblemowe zimowanie i produkcja ogromnych ilości tlenu – Oxytree doskonale radzi sobie w warunkach północno-wschodniej Polski, co zostało potwierdzone przez naukowców. Badacze z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży rozpoczynają nowe doświadczenie, którego wynik może okazać się zbawienny dla naszej atmosfery.

oxytree_lomza_poletko_doswiadczalne_dwuletnie

Oxytree w najchłodniejszym rejonie Polski

Poletka doświadczalne założono na terenie uczelni w maju 2016 rok. Głównym celem badań było m.in. sprawdzenie zimowania Oxytree, określenie cech biometrycznych drzew i składu chemicznego liści. Na podstawie dwuletnich doświadczeń i obserwacji, opiekunowie plantacji, dr inż. Janusz Lisowski oraz mgr Henryk Porwisiak, potwierdzili prawidłowe zimowanie Oxytree i dobrą kondycję drzewa na terenie północno-wschodniej Polski.

Jak mówi dr inż. Lisowski dla portalu mylomza.pl:

Na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie stwierdzić, że roślina nie wymarza w naszej szerokości geograficznej (…). Jako uczelnia monitorujemy trzy plantacje (…), dwie plantacje mają prawie hektar, ostatnia (…) ma 3,5 hektara.

oxytree_lomza_poletko_doswiadczalne
oxytree_lomza_poletko_doswiadczalne_2018

Dotychczasowe badania dotyczyły również cech biometrycznych drzewa w pierwszych latach wzrostu, zawartości makro- i mikropierwiastków oraz siarki i popiołu w liściach. Jak wynika z badań dr inż. Lisowskiego, duża zawartość pierwiastków w liściach może mieć istotny wpływ na samo nawożenie plantacji. Bogaty skład to nie jedyna zaleta liści Oxytree. To dzięki nim szybko rosnące drzewo produkuje nawet 10-razy więcej tlenu, w porównaniu z pozostałymi gatunkami drzew liściastych.

Są to rośliny imponujące, mogę powiedzieć, że powierzchnia jednego liścia sięga nawet ponad 3 tys. cm kwadratowych, (…), czyli średnica wynosi 70 cm – mówi dr inż. Lisowski.

oxytree-doswiadczenie-lozma-pien-3letniego

Wykorzystanie biomasy

Doświadczenie, które planowane jest w następnym sezonie może okazać się przełomowe. Jak zapowiada opiekun poletek doświadczalnych w Łomży – kolejne doświadczenie przeprowadzane będzie wyłącznie pod kątem wartości opałowej Oxytree:

(…) wszystko na razie wskazuje na to, że ilość biomasy wyprodukowanej w ciągu pierwszych 2-3 lat będzie bardzo wysoka (…). (…) mamy zbadane, że ciepło spalania wynosi ponad 17 tys. kalorii, czyli półtorej tony zrębek z Oxytree daje nam równowartość ciepła z 1 tony węgla.

Badania naukowców z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży potwierdzają, jak wiele zastosowań mają szybko rosnące drzewa. Oxytree sadzone na plantacji to szansa na wykorzystanie gleb słabszej klasy, przyczynianie się do poprawy jakości powietrza oraz zysk z dobrej jakości drewna. Wymierną korzyścią jest wykorzystanie uzyskanej biomasy, która może zastąpić węgiel. Więcej w wywiadzie dla portalu www.mylomza.pl.