Poletko doświadczalne Oxytree w Łomży

Szybko rosnącym drzewem tlenowym Oxytree interesuje się coraz więcej jednostek badawczych w całej Polsce. Jedną z nich jest Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, na terenie której powstały dwa poletka doświadczalne Oxytree.

oxytree-poletko-doswiadczalne-badania-lomza

Poletko założono 19 maja 2016. Dokładnie rok później Oxytree przycięto, aby przyspieszyć ich wzrost oraz wzmocnić system korzeniowy. W tym samym czasie dosadzono jeszcze kilkadziesiąt sztuk szybko rosnącego drzewa. Oba poletka objęte są certyfikacją, która nadawana jest uprawom prowadzonym prawidłowo i pozostającym pod upieką Oxytree Solutions Poland Sp. z o.o.

Opiekunem poletka jest dr inż. Janusz Lisowski, wykładowca z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Dr inż. Lisowski zainteresował się szybko rosnącym drzewem Oxytree podczas targów. Jak mówi, był ciekaw jak Oxytree poradzi sobie w warunkach północno-wschodniej Polski. Dlatego też postanowił założyć poletka doświadczalne Oxytree na terenie uczelni. Dr inż. Lisowski kondycję Oxytree po dwóch sezonach wegetacyjnych ocenia jako bardzo dobrą, chociaż kwasowość gleby na poletkach różni się od tej, którą rekomendują dystrybutorzy sadzonek. Oxytree posadzone w 2016, a przycięte w 2017 roku mają dziś ok. 2,80 m wysokości, a średnica ich liści przekroczyła 65 cm.

Spostrzeżeniami na temat poletka doświadczalnego w Łomży podzielił się również Henryk Porwisiak w wywiadzie dla Radia Białystok:

Więcej na temat Oxytree prowadzonych przez dr inż. Lisowskiego, wyników przeprowadzanych dotąd badań oraz kolejnych analiz, które zostały zlecone z ramienia Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, dowiecie się z nagrania, które znajdziecie na naszym kanale na YouTube.