Oxytree na Allegro

W tym sezonie nasze sadzonki Oxytree z certyfikatem rozgościły się w polskim serwisie sprzedażowym Allegro. Długo zwlekaliśmy z założeniem tam oficjalnego konta, a nasz sklep działał jedynie na naszej stronie www. Co w takim razie przekonało nas, by w tym roku rozszerzyć obszar sprzedaży naszych sadzonek?

Sadzonka „jak Oxytree”

W ostatnim czasie zaczęły do nas docierać informacje dotyczące pojawienia się w internecie różnych ofert sprzedaży drzew tlenowych. Temat niezwykle nas zainteresował, głównie z uwagi na to, że jesteśmy jedynym importerem i dystrybutorem oryginalnych Oxytree w Polsce. Nasze sadzonki przyjeżdżają z Hiszpanii, gdzie powstają w laboratorium metodą in vitro (pssst… jeśli jeszcze nie widzieliście filmu z naszej ostatniej wizyty w tym niezwykłym miejscu, to wystarczy, że klikniecie w ten link). Sadzonki oferowane przez różnych sprzedawców z dopiskiem „jak Oxytree” sprzedawane są bez Certyfikatu Autentyczności, który jest „rodowodem” rośliny. Zawsze przed zakupem warto zapytać sprzedawcę, czy oferuje taki dokument – jeśli nie, to niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, że zamówione rośliny będą po prostu innym gatunkiem z rodziny Paulowni. To piękne drzewa, jednak różnią się od Oxytree. Różnice dotyczą zarówno pokroju, wielkości liści, sposobu rozmnażania, jak i sposobu uprawy. Nie możemy też oczekiwać szybkich przyrostów, wysokiej produkcji O2 i pochłaniania CO2.

Szlachetna hybryda

Oxytree to hybryda dwóch gatunków Paulowni. Otrzymano ją w warunkach laboratoryjnych po skrzyżowaniu roślin, które charakteryzowały się bardzo szybkim tempem wzrostu oraz wysoką tolerancją na zmiany temperatur. Taka krzyżówka w naturalnym środowisku byłaby niemożliwa, dlatego mówimy o starannym wyselekcjonowaniu nowej odmiany. Otrzymano roślinę, której nadano nazwę „drzewa tlenowego”, a w Hiszpanii znana jest także nazwa „drzewo przyszłości”. Oxytree szybko rośnie, a więc w krótkim czasie jest w stanie dostarczyć surowiec, jakim jest drewno i tym samym ochronić rodzime gatunki drzew przed wycinką. Efektem ubocznym jest zwiększona produkcja tlenu. Jedno Oxytree posiada zdolność wyprodukowania do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami. Niestety coraz więcej pojawia się w internecie ofert kupna drzew „jak Oxytree”. Na aukcjach oferowane są także nasiona. Jednak należy pamiętać, że oryginalne Oxytree nie rozmnoży się w ten sposób, ponieważ jego nasiona są bezpłodne.