Lasy Tlenowe w 2022 roku – podsumowanie

Mamy już rok 2023, a to oznacza, że nadszedł czas podsumowań! A mamy o czym pisać, bo w poprzednim roku Lasy Tlenowe zrobiły bardzo dużo — założyliśmy nowe plantacje, wycięliśmy pierwsze drzewa tlenowe w Polsce i z sukcesem przeprowadziliśmy emisję tokenów! Ale po kolei…

80 000 posadzonych drzew!

W 2022 roku my i nasi klienci posadziliśmy prawie 80 000 sadzonek drzew tlenowych! A to oznacza, że naszymi drzewami zostało obsadzone około 140 hektarów! To świetna wiadomość dla nas, dla naszych klientów i inwestorów, ale również dla środowiska. 140 hektarów drzew tlenowych jest w stanie pochłonąć prawie 15,5 tysiąca ton dwutlenku węgla rocznie!

Za 6-7 lat większość tych drzew zostanie wycięta, a na rynek trafi kilkadziesiąt tysięcy kubików wysokiej jakości drewna. Drzewa tlenowe zaczną od razu odrastać, a pozyskane drewno ochroni przed wycinką tysiące drzew rodzimych gatunków.

Im więcej drzew tlenowych posadzimy, tym lepiej, dlatego bardzo cieszymy się, że z roku na rok rośnie ich w Polsce coraz więcej!

Pierwsza wycinka drzew tlenowych

W 2022 roku zrobiliśmy coś przełomowego i w marcu wycięliśmy pierwsze drzewa tlenowe w Polsce! Pod piłę poszła nasza eksperymentalna plantacja pod Tarnowem, obejmująca niewiele, bo ok. 100 drzew. Zwykle na wycinkę drzew tlenowych trzeba czekać 6-7 lat, ale my przeprowadziliśmy ją zaledwie po 5. To dlatego, że zależało nam na pozyskaniu polskiego drewna i przeznaczeniu go na badania, żeby dowiedzieć się, czy różni się od drewna pozyskiwanego w krajach o cieplejszym klimacie.

Wnioski? Drewno z drzew tlenowych jest świetnej jakości i niczym nie odstaje od tego pozyskiwanego np. w Hiszpanii! Część surowca z Tarnowa sprzedaliśmy, a część wysłaliśmy na badania. Na wyniki większości z nich jeszcze czekamy, ale te, które mamy, napawają nas optymizmem! Okazało się np. że płyty z drewna pozyskanego przez Lasy Tlenowe wykazują znacznie lepsze właściwości fizyko-mechaniczne niż powszechnie stosowane płyty z drewna sosnowego.

W styczniu 2023 czekają nas kolejne wycinki plantacji, tym razem naszych klientów. Obserwujcie nas, żeby niczego nie przegapić!

Inwestycje w Lasy Tlenowe – tokenizacja 

Rok 2022 to dla nas otwarcie się na zupełnie nową technologię, jaką jest tokenizacja. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw klientom, którzy chcieliby stać się właścicielami plantacji drzew tlenowych, ale nie mają do tego gruntu lub czasu. Wybraliśmy technologię tokenizacji, dzięki której można było zainwestować w drzewa sadzone na naszych plantacjach.

Projekt przeprowadziliśmy na platformie Mosaico, której prezesem jest Rahim Blak. Tokenizacja okazała się dużym sukcesem. Podczas dwóch emisji zebraliśmy aż pół miliona złotych! Jedna plantacja inwestorów już powstała, a kolejna zostanie posadzona w najbliższym okresie nasadzeń. Dzięki temu drzew tlenowych, drewna i pochłoniętego dwutlenku węgla będzie jeszcze więcej!

Co przyniesie nowy rok?

2022 rok kończymy w świetnych nastrojach i nie możemy już doczekać się, co przyniesie następne 12 miesięcy. Nasze plany to temat na kolejny tekst, ale na pewno czeka nas dużo wrażeń: kolejne wycinki, kolejne hektary plantacji, kolejne dni otwarte i spotkania z Wami.

Chcemy, żeby nowy rok był jeszcze lepszy, więc zapewniamy — będzie się działo! Obserwujcie naszą firmę w mediach społecznościowych, żeby niczego nie przegapić. 

Jeżeli postanowiliście w zeszłym roku podjąć z nami współpracę, to dziękujemy za zaufanie. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, to dołączcie do nas i razem posadźmy milion drzew!