Kwitnące Oxytree

Drzewo Paulownia pochodzi z południowo-wschodnich Chin, a historia jego uprawy sięga bardzo odległych czasów. Do Europy pierwsze okazy zawitały w XIX wieku. Paulownia ceniona jest za wyjątkowy i oryginalny pokrój, ale także za piękne biało-fioletowe kwiaty, które delikatnie pachną i przyciągają pszczoły. Poza tym należy do grupy najszybciej rosnących drzew na świecie. Oxytree, uznane za najlepszą hybrydę Paulowni, jest tego potwierdzeniem.

Dobra energia drzewa

Paulownie, według feng-shui, obdarzone są wyjątkowo dobrą energią. Na dalekim wschodzie sadzono je w cesarskich ogrodach, a także w przydomowych ogródkach po narodzinach córek. Wierzono, że drzewa te mają moc, która zapewni domownikom szczęście i pomyślność. I rzeczywiście, wszystkie gatunki Paulowni posiadają szereg dobrych cech, a radość mogą dawać nie tylko swym oryginalnym pokrojem. Nasza hybryda Oxytree doskonale oczyszcza powietrze (m.in. z dwutlenku węgla i siarki), a ponadto wytwarza do 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Daje też drewno, które doskonale nadaje się na meble i inne użytkowe przedmimoty, a z kolei liście mogą służyć za paszę dla zwierząt hodowlanych. Oxytree jest też szybko odnawialnym i ekologicznym źródłem surowca drzewnego. Ścinane co 6 lat, regeneruje się z pąka u podstawy i odrasta jako nowe drzewo. Paulownie kwitną od maja do lipca, a ich kwiaty są rurkowate, zebrane w grona, jasnofioletowe lub niebieskie. Dzięki nim drzewo to w Polsce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Oxytree w naszym klimacie zakwita po osiągnięciu dojrzałości, czyli najwcześniej w 3-4 roku po posadzeniu.

A co z tym kwitnieniem?

Jak już ustaliliśmy, Oxytree to najlepsza hybryda Paulowni. Wyróżnia się szybkim wzrostem i odpornością na niskie temperatury. Rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną, przed rozwinięciem się liści. Spektakularny efekt trwa niestety dość krótko, ponieważ kwiaty utrzymują się na drzewie około 2 tygodni. W tym czasie tworzą się całkiem spore skupiska wiechowatych kwiatostanów, których pojedyncze kwiaty składają się z niebiesko-fioletowej rurkowatej korony i 5 płatków u jej szczytu. Są one pokryte drobnymi włoskami w formie meszku, a ich wnętrze jest całe w plamki. Wyglądają podobnie do zwisających dzwonków i delikatnie słodko pachną. Zapach wabi pszczoły i inne zapylacze – z Oxytree może powstać jasny miód, nawet do 700 kg z 1 ha uprawy tych drzew. Warto wspomnieć, że pąki kwiatowe formują się jesienią i zimują w warstwie rudobrązowego kutnera. Spadki temperatury poniżej -15°C w miesiącach zimowych powodują niestety przemarzanie wszystkich pąków kwiatowych, Oxytree zakwitnie więc tylko po łagodnych zimach.

Dekoracyjne owoce

Ciekawostką są owoce tego drzewa. To sporej wielkości, lepkie, jajowate torebki. Najpierw są zielone, z czasem brązowieją i drewnieją. Owocostany, podobnie jak kwiaty, tworzą skupiska na gałęziach i mogą utrzymywać się na drzewie nawet do dwóch lat. Zdarza się więc, że na jednym drzewie w kolejnym roku pojawiają się jednocześnie kwiaty i zeszłoroczne owoce.

Ogródkowe, pojedyncze drzewa Oxytree należy chronić przed mrozem okrywając je białą agrowłókniną, a okazy doniczkowe – przechowywać w chłodnych, ale jasnych pomieszczeniach. Zwykle zabezpieczamy koronę i korzenie drzewa (ziemię wokół pnia można przykryć gałązkami świerku). Oxytree dobrze reaguje na cięcie, dlatego wiosną należy dokładnie oczyścić koronę z wszelkich przemarzniętych pędów.