Jesień na pokazowej plantacji Oxytree w Stoszycach

Zapraszamy na jesienną relację, w której nasz Specjalista ds. Upraw mgr inż. Kamil Jakubowski dzieli się z Wami informacjami na temat drzew, zastosowanych na plantacji rozwiązań oraz zabiegów pielęgnacyjnych, o których warto pomyśleć o tej porze roku.

Jesień na dobre zagościła na pokazowej plantacji Oxytree w Stoszycach. Widać już pierwsze oznaki kończącego się sezonu wegetacyjnego roślin, które powoli przygotowują się do zimowego spoczynku. Pokazowa plantacja szybko rosnących drzew Oxytree powstała w maju 2017 roku. Na około 2-hektarowy obszar trafiło dokładnie 938 sadzonek. Pierwsze z nich zostały posadzone 5 maja, czyli w okresie ostatnich przymrozków.

Chcieliśmy zobaczyć, jak młode Oxytree poradzą sobie z wiosennymi przymrozkami – relacjonuje mgr inż. Kamil Jakubowski. Chociaż pierwsza partia Oxytree bez problemu zniosła majowe przymrozki, najbezpieczniejszym i rekomendowanym przez pana Kamila terminem nasadzeń jest zdecydowanie druga połowa maja. Dlatego pozostałą partię Oxytree, czyli około 838 sztuk posadziliśmy po 20 maja – dodaje.

oxytree-plantacja-jesien-pielegnacja

Część Oxytree prowadzona jest w jednym pędzie, sporadycznie w dwóch, pozostała zaś rośnie swobodnie. Te dwa warianty prowadzenia plantacji pozwolą nam zaobserwować, jaka jest różnica w przyrostach pomiędzy Oxytree prowadzonymi w jednym pędzie, a tymi, które rosną swobodnie i mają wiele pędów.

oxytree-plantacja-stoszyce

Na plantacji założono system nawadniania kroplujący, dzięki któremu każda część uprawy nawadniana jest w takiej samej ilości.

Stosowane przez nas nawozy to standardowe nawozy NPK, jak również mikroelementy, które dostarczane są pod każda roślinę indywidualnie. Ostatnie nawożenie drzew przeprowadziliśmy 3-4 tygodnie temu, a ostatnim zastosowanym przez nas nawozem był nawóz fosforowo-potasowy, który pomoże drzewom odpowiednio zdrewnieć i przygotować się do zimy.

Efekty stosowania nawozów można łatwo zaobserwować: ogonki liściowe delikatnie czerwienieją, a liście stają się bardziej sztywne, łodyga staje się sztywna i widać, że drewnieje u podstawy.

Plantacja jest systematycznie koszona, a pozostawiona trawa mulczowana i pozostawiana na powierzchni, co ogranicza parowanie wody. Dodatkowo, wprowadzana materia organiczna, pozytywnie wpływa na wzrost roślin. Tak przygotowana roślina nie będzie miała problemu z prawidłowym przezimowaniem.

Pokazowa plantacja Oxytree to również miejsce spotkań. Organizowane są tu dni otwarte oraz wydarzenia, w których udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani Oxytree. Podczas wizyt przyszli plantatorzy mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat Oxytree – od założenia uprawy, przez pielęgnację, aż po pozyskiwanie z ich drewna. Specjaliści Oxytree prezentują zastosowane rozwiązania, system nawadniający założony na plantacji, dzielą się wskazówkami związanymi z nawożeniem i pielęgnacją drzew.

Ostatnie dni otwarte w tym roku odbyły się 30 września, ze względu na okres zimowy.

O kolejnych spotkaniach będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie i portalach społecznościowych.

oxytree-plantacja-pokazowa-stoszyce