Gitara z drewna Oxytree

Drewno pozyskane z drzew Oxytree jest o ok. 40% lżejsze w porównaniu z drewnem innych gatunków drzew, przez co jest chętnie wykorzystywane w przemyśle. Jego wysoka temperatura zapalna sprawia, że idealnie sprawdza się w branży budowlanej oraz w produkcji elementów wykończeniowych łodzi. A czy drewno drzew tlenowych będzie miało dobrą akustykę? Jak będzie brzmiała pierwsza gitara elektryczna wykonana z Oxytree?

gitara-oxytree-calosc_Moment

Postanowiliśmy się o tym przekonać i zleciliśmy wykonanie pierwszej gitary elektrycznej z drewna Oxytree. Jeden duży kawałek tego lekkiego surowca pojechał do Łodzi, do pracowni lutniczej Piotra Jełowickiego, Lance Custom Guitars, gdzie przeszedł obróbkę i stał się niezwykłym instrumentem muzycznym. Korpus gitary udało się w całości wyciąć z jednego kawałka drewna! Proces technologiczny trwał 2 miesiące. Po tym czasie odwiedziliśmy Piotra w Łodzi i na żywo, jako pierwsi usłyszeliśmy dźwięki gitary z Oxytree. W obróbce drewna i tworzeniu konstrukcji, Piotr wykorzystał patenty z czasów, kiedy pasjonował się modelarstwem. Przeciętna gitara elektryczna waży ok. 4,5 kg, a ta wykonana z drewna Oxytree o… 2 kg mniej! Drewno nie ma sęków, a Piotr specjalnie je “postarzał” uzyskując ciekawy efekt. Aby uatrakcyjnić wygląd instrumentu, z reszty drewna zdjął korę i przykleił ją na korpus. Dzięki temu gitara zyskała oryginalny dekor, co z pewnością wyróżniło ją na tle innych instrumentów tego typu.

Pierwszy test pierwszej gitary z Oxytree

Po tym jak instrument przyjechał do nas z Łodzi, postanowiliśmy przekazać go na testy wrocławskim muzykom. Gitara trafiła w ręce gitarzystów z zespołu heavymetalowego Panzerhund. Przez kilka dni grało na nim trzech muzyków i wszyscy zgodnie stwierdzili, że gitara jest lekka, ładnie i czysto brzmi, nie ma pustych dźwięków, oraz że nadaje się do grania zarówno bluesa, jak i metalu. Film z testów gitary Oxytree można obejrzeć na facebooku, a kto wie, czy niebawem nie usłyszymy jej na żywo podczas jakiegoś koncertu?

Jeśli chodzi o dalsze plany związane z tym instrumentem, to… chcielibyśmy, aby gitara grała dalej. Więc może Wy znacie kogoś, kto miałby ochotę ją przetestować? Napiszcie do nas, a my pojedziemy, przekażemy na testy, a następnie wypytamy o wrażenia. Dajcie nam znać! 

panzerhund_oxytree
sciety_pien_oxytree

Fenomen drewna Oxytree

Szybko rosnące drzewa tlenowe po raz pierwszy pojawiły się w Polsce w 2015 r. i od razu zdobyły ogromną popularność wśród rolników. Cykl uprawy Oxytree trwa 6 lat, a drzewo po ścince odrasta z pąka u podstawy pnia – i to w jeszcze szybszym tempie! Kolejne ścinki możliwe są już po 4 latach, a więc z jednej sadzonki możliwość pozyskiwania drewna jest wielokrotna. W tym momencie udokumentowane zostały 4 takie cykle wegetacyjne, po których ścięte drzewo odrasta. Można więc w szybkim czasie uzyskać surowiec, a następnie użyć go do wykonania różnych projektów.

Drzewa tlenowe Oxytree powstały w laboratorium metodą in vitro. Nowo powstały gatunek jest więc całkowicie bezpieczny dla miejsc, w jakich zostaje posadzony i nie stanowi konkurencji dla naszych rodzimych gatunków drzew liściastych. Rośnie szybko, a więc stolarz, który zdecyduje się pracować z drewnem tego gatunku, sam może założyć własną plantację Oxytree, a następnie obserwować rośliny od małej sadzonki do dużego drzewa, które następnie zetnie i przerobi na deski.