Drewno z Oxytree pozyskuje się już po 6 latach od posadzenia młodych drzewek. Zbiory drewna następują kolejno co 4 lata. Odpowiednio prowadzona plantacja przynosi wysokojakościowy surowiec, poszukiwany na rynku drzewnym w Polsce i na świecie.
Drzewo rośnie prosto, jego pień ma formę cylindryczną i jest pozbawiony sęków. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, nadaje się do malowania i sklejania, dobrze izoluje i szybko schnie.
WŁAŚCIWOŚCI DREWNA OXYTREE:
- łatwe w obróbce
- lekkie – w porównaniu do innych gatunków, drewno Oxytree jest lżejsze
(gęstość w suchym stanie 300-400 kg/m3 ) - wysoka temperatura zapalności (420-430 °C)
- wartość opałowa: 4669,5 kcal/kg = 19,520 MJ/kg
(przy zawartość wilgoci: 0%)
- elastyczne, ale się nie wypacza
- nadające się do malowania, lakierowania, przyklejania
- wodoodporne
- dobrze izoluje
- jednorodne, bez sęków ani wosku
- maksymalnie odporne na owady
Obszary wykorzystania drewna z Oxytree to przede wszystkim przemysł budowlany i meblarski. Nazywane “drewnianym aluminium” drewno jest niezwykłe lekkie, dlatego też doskonale nadaje się do lekkich konstrukcji budowlanych, takich jak wykończenia, obicia czy sztukateria.

DREWNO OXYTREE:
- doskonale nadaje się do prac stolarskich, w budownictwie
- stanowi idealne włókno, do produkcji płyt
- jest łatwym materiałem do obróbki
- dobrze izoluje, dzięki czemu nadaje się do budowy saun oraz domów z drewna
- jako fornir doskonale nadaje się do wewnętrznej i zewnętrznej izolacji
- może być również wykorzystywany do produkcji włókien drzewnych, papieru oraz belek

Drewno cieszy się dużą popularnością w branży meblarskiej – jednolite, bezsękowe, bezżywiczne, ciepłe i jasne drewno jest wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju mebli – szafek, stolików, półek itp. Meble z Paulowni, ze względu na swoją lekkość, bardzo często trafiają na pokład statków czy samolotów. Powyższe meble to produkty firmy Kika z serii “Audrey”.
Z drewna paulowni produkuje się nie tylko meble, ale i dodatki – spójrzcie na ramkę, designerski wazon i stołek firmy meble.pl.

Jedną z najważniejszych cech drewna z Oxytree jest wodoszczelność, co wykorzystuje się przy budowie statków, jachtów oraz … w produkcji desek surfingowych.
Przedstawiony na zdjęciu model to dzieło miłośnika surfowania, Roya Stuarta, który do budowy swoich desek wykorzystuje starannie wyselekcjonowane drewno najwyższej jakości. “The Rampant”, jak nazywa deskę jego autor, wykonana jest właśnie z drewna Paulowni. Co skłoniło Stuarta do wybrania właśnie tego drzewa? Przede wszystkim odporność na słoną wodę, która jest większa niż w przypadku jakiegokolwiek innego drewna. Dodatkowym atutem jest wspomniana wcześniej lekkość i elastyczność, która powinna cechować każdą dobrą deskę surfingową. “The Rampant” waży zaledwie 31 funtów i kosztuje… 1,3 miliona dolarów, co czyni deskę najdroższą na świecie.

O właściwościach drewna Oxytree możecie przekonać się osobiście! Wszystkich zainteresowanych Oxytree zapraszamy na najbliższe targi:
-
17-19 marca w Kielcach – XXIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH