Cięcie Oxytree okiem eksperta

Wiosenne cięcie rocznych Oxytree to jedno z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych szybko rosnących drzew. Zabieg stymuluje Oxytree do jeszcze szybkiego wzrostu, większych przyrostów na objętość, jak również lepszego korzenienia się. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem cięcia?

Termin

Oxytree przycinamy rok po posadzeniu. Optymalny termin ciecia przypada na 10-15 maja, kiedy ustępują ostatnie wiosenne przymrozki. Warto upewnić się, że drzewo wybudziło się z zimowego spoczynku – wypuściło pączki i rozpoczęło sezon wegetacyjny. Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy maksymalnie do końca czerwca.

oxytree-paczki-wiosna
oxytree-ciecie-pielegnacja

Sposób cięcia

Cięcie wykonujemy pod lekkim skosem, na wysokości 5 cm powyżej poziomu gruntu. Zanim to jednak zrobimy, wybieramy jeden najsilniejszy pęd, a resztę pędów usuwamy. Wybrany pęd będzie naszym „przewodnikiem”, który będziemy prowadzić przez pierwszy cykl wzrostu.

Ponieważ cięcie przeprowadzamy po rozpoczęciu wegetacji, z miejsca cięcia może wydobywać się sok komórkowy. Właśnie z tej przyczyny zalecamy cięcie po skosie – sok komórkowy nie spływa wówczas na pączek. Powstałe rany możemy zasmarować maścią ogrodniczą, dzięki której zmniejszymy możliwość infekcji bakteryjnej lub grzybicznej.

oxytree-ciecie-pielegnacja-wiosna

Wybór pędu, który będziemy prowadzić jako pęd główny, nie zawsze jest prosty. Zdarza się, że pędów jest kilka i trudno zdecydować się, które z nich usunąć. Właśnie z tego względu nagraliśmy dla Was krótki film instruktażowy, na którym nasz Specjalista ds. Upraw pokazuje, jak ciąć Oxytree w różnych przypadkach. Zapraszamy do obejrzenia cięcia rocznych Oxytree na naszej firmowej plantacji w Stoszycach.