Cięcie – nowe zasady

W tym roku zmieniły się nasze zalecenia dotyczące cięcia technicznego drzew Oxytree. Nadal jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zarówno na plantacji, jak i w ogrodzie, ale od tego roku zalecamy jego wcześniejsze wykonanie: w marcu, najpóźniej w kwietniu. Zaplanujmy ten zabieg zanim jeszcze ruszy wegetacja, gdy wszystkie pączki są wciąż uśpione, a nie jak dotychczas – pod koniec maja. Zmiany są podyktowane naszymi obserwacjami drzew po cięciu, które jednoznacznie dowodzą, że w momencie, gdy drzewo jeszcze nie puszcza soków, cięcie jest dla niego korzystniejsze. Sam zabieg cięcia technicznego stymuluje drzewa do jeszcze szybszego wzrostu, większych przyrostów na objętość, jak również lepszego korzenienia się. Ocena zasadności wykonania tego zabiegu różni się w zależności od tego, czy dotyczy drzew na plantacji, czy jednego okazu ogrodowego. Do przycinania wystarczy sekator, możemy też posłużyć się piłką ręczną lub piłą spalinową.

Oxytree w ogrodzie

Jeśli drzewo w pierwszym roku po posadzeniu nie osiągnie wysokości 1,5 metra, ścinamy je wiosną następnego roku. Cięcie wykonujemy ok. 5 cm nad powierzchnią gruntu. Najlepiej zrobić to w marcu przed rozpoczęciem wegetacji, a kiedy ustaną już mrozy. Miejsce cięcia smarujemy maścią ogrodniczą. Po tym, jak drzewo zacznie wypuszczać nowe pędy i osiągną one ok. 30 cm wysokości, wybieramy najlepszy z nich, a pozostałe usuwamy sekatorem. Pozostawiony pęd stanie się dorosłym drzewem. Warto wiedzieć, że cechą gatunkową Oxytree jest rokrocznie obumierający stożek wzrostu. Roślina budząc się na wiosnę wypuszcza nowy pęd poniżej uschniętej części. Obcinamy go sekatorem, a miejsce cięcia zabezpieczamy maścią ogrodniczą. W przypadku prowadzenia Oxytree jako drzewa ozdobnego, nie ma potrzeby usuwania pędów bocznych, ponieważ to z nich rozwijają się gałęzie.

Oxytree na plantacji

Jeśli 70% drzew na plantacji w pierwszym roku od posadzenia nie osiągnie wysokości 1,7 m, należy wykonać cięcie technologiczne w celu pobudzenia ich do szybszego wzrostu. Oxytree na plantacji powinny zostać ścięte wczesną wiosną, tj. w marcu następnego roku po ich posadzeniu. Cięcie wykonujemy na wysokości 5 cm od poziomu gruntu. W ten sposób wzmacniamy system korzeniowy i wymuszamy pionowy, prosty wzrost drzew. Warto zabezpieczyć miejsce cięcia maścią ogrodniczą. Nowym pędom pozwalamy rosnąć do wysokości 30 cm, a następnie wybieramy najwyższy i najsilniejszy. Pozostałe pędy usuwamy sekatorem. Pozostawiony pęd stanie się wkrótce dorosłym drzewem. W drugim roku zalecamy usuwanie bocznych odrostów. Należy usunąć pędy wyrastające na łączeniu ogonka liściowego z łodygą, nim osiągną 10 cm długości i zaczną drewnieć (uwaga: łatwo pomylić boczny odrost z łodygą liściową – w przypadku wątpliwości, zalecamy kontakt z naszym działem technicznym).

Posiadając plantację warto pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych również w trakcie sezonu wegetacyjnego. Jednym z nich jest wspomniane już wyżej usuwanie pędów bocznych. Dlaczego jest to tak istotne? Odrosty, które powstają z pędów bocznych tworzą sęki w drzewie, a tym samym przyczyniają się do spadku jakości pozyskiwanego w przyszłości drewna. W przypadku okazów ogrodowych, obrywanie pędów bocznych nie ma aż takiego znaczenia – można pozostawić je na roślinie, pozwalając na bujniejsze krzewienie. Więcej na temat technologii uprawy drzew tlenowych Oxytree, dowiesz się klikając w poniższy przycisk.

Jeden komentarz

  1. […] podlewać i zasilać kilka razy w roku. Aby uzyskać ładny pokrój drzewa, konieczne jest cięcie pędów wystających poza zarys […]

    10 marca 2023