Proces przystosowywania się do nowych warunków, które odbiegają od tych, w jakich rośliny dotychczas się rozwijały, nazywamy aklimatyzacją. Adaptacja towarzyszy sadzonkom Oxytree każdorazowo przed posadzeniem w gruncie. Drzewa tlenowe aklimatyzują się dwukrotnie – pierwszy raz w Hiszpanii, po tym jak zostaną ukorzenione i drugi raz, tuż po przyjeździe do Polski, nim zostaną przetransportowane do odbiorców w naszym kraju.

Aklimatyzacja jest procesem koniecznym
Przeprowadza się ją w celu dostosowania roślin to nowych warunków klimatycznych. Podczas pierwszej aklimatyzacji Oxytree, jako niewielkie, zmultiplikowane wieloroślinki, trafiają do centrum ukorzeniania w hiszpańskich szklarniach. Muszą nauczyć się żyć poza kontrolowanymi warunkami w laboratoriach – w nich jesteśmy w stanie monitorować zarówno temperaturę, jak i wilgotność, natomiast pogoda na zewnątrz charakteryzuje się zmiennymi stanami i to właśnie w nich nasze rośliny muszą nauczyć się zdrowo rosnąć. Po przyjeździe do Polski sadzonki umieszczane są w tunelach foliowych, które stopniowo otwieramy i “wietrzymy”. Po kilku tygodniach takich zabiegów, Oxytree są już w pełni przygotowane do kontynuowania wzrostu na polu bez osłon.
Hartowanie
To inna nazwa aklimatyzacji. Nasze Oxytree musi być odporne na zmiany temperatur – dobry start daje mu fakt, że jest krzyżówką dwóch odmian Paulowni, z których jedna wyjątkowo dobrze znosi szeroką amplitudę stopni Celsjusza (od minus 25 do plus 45). Hartowanie jest procesem wieloetapowym. U Oxytree, jak i wielu innych gatunków roślin, indukcja odporności na przemarzanie rozpoczyna się w momencie, gdy wystawimy rośliny na działanie niskich temperatur (Kacperska, Kulesza, 1989). Warto wiedzieć, że proces aklimatyzacji roślin związany jest z wieloma zmianami fizjologicznymi i biochemicznymi w obrębie komórek. W jego trakcie dochodzi do zmian w strukturach błon komórkowych, zmienia się zawartość niektórych białek i lipidów (Guy, 1990; Steponkus, 1984), wzrasta stężenie rozpuszczalnych cukrów, a proporcje izoenzymów i poziom aktywności enzymatycznej zmieniają się.

W czasie trwania całego procesu aklimatyzacji, rośliny odczuwają ochłodzenie temperatury oraz zmniejszoną ilość światła. Zdarza się, że jest to dla nich dość stresujące doświadczenie, jednak gdy już się zakończy, rośliny są w pełni przygotowane, by kontynuować wzrost w ziemi. Oxytree posadzone do gruntu, w krótkim czasie stają się okazałymi drzewami. Chcecie dowiedzieć się więcej o procesie powstawania i aklimatyzacji Oxytree? Zapraszamy do obejrzenia filmu z Hiszpanii, który nakręciliśmy przy okazji wizyty w laboratorium, gdzie powstaje Oxytree.