180 cm w 2 miesiące! Relacja z plantacji w Śliwakowie

Każdy, kto z uwagą śledzi nasz profil z pewnością kojarzy plantację Oxytree w Śliwakowie – niewielkiej miejscowości w okolicach Częstochowy. To tu, w 2016 roku założona została plantacja Oxytree, która od samego początku określana była przez nas jako wzorcowa.

Wraz z naszym Specjalistą ds. Upraw Kamilem Jakubowskim odwiedziliśmy plantację w zeszłym roku – już wtedy Oxytree zachwycały nas swoją wysokością oraz wielkimi, imponującymi liśćmi. Z wizytą na plantację udaliśmy się również tego lata, dwa miesiące po majowym cięciu Oxytree. Jak się okazało, rekomendowane przez nas cięcie rocznych Oxytree bardzo korzystnie wpłynęło na drzewa – ich średni wzrost wynosi obecnie 1,5 m, a niektóre osiągnęły nawet 1,8 m!

Drzewa zostały posadzone w rozstawie 4 x 5 na ok. 2-hektarowym, dobrze nasłonecznionym obszarze. Oprócz odpowiedniej dla Oxytree ilości światła, właściciel plantacji zadbał o właściwe nawodnienie zakładając system kroplujący. Każde Oxytree otrzymuje niezbędną ilość wody, która dostarczana za pomocą kapilarów. Gleba, na której rosną drzewa jest słaba i przepuszczalna, czyli dokładnie taka, jaką rekomendujemy do założenia plantacji.

Do niedawna pędy drzew rozgałęziały się. Wszystko zmieniło się po majowym cięciu – Oxytree zostały ścięte na wys. 5 cm pod lekkim skosem. Cięcie umożliwiło drzewom wypuszczenie nowego pędu, który prowadzony jest tak, aby cała energia skierowana była w jego rozwój. Dodatkowo usuwane są odrosty boczne, co zapewnia prawidłowy wzrost Oxytree.

Zaraz po majowym cięciu wprowadzono nawozy. Do końca czerwca stosowano saletrę amonową i ten termin należy obrać jako ostateczny w przypadku nawozów azotowych. W sierpniu i we wrześniu również zastosujemy nawozy, ale mineralne, takie jak potas i fosfor. To właśnie dzięki tym składnikom Oxytree zdążą odpowiednio wzmocnić się i przygotować do nadchodzącej zimy.

oxytree-odrost-ciecie-pielegnacja
oxytree-plantacja-sliwakow-slaskie
oxytree-plantacja-sliwakow-slaskie

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj nagranie i zobacz, jak wyglądała nasza wizyta na plantacji. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać podobne efekty swojej uprawy drzew Oxytree.