Załóż plantację, zarób na drewnie

Plantacja Oxytree to rozwiązanie dla rolników i właścicieli gruntów, chcących wykorzystać swoją ziemię pod uprawę drzew tlenowych. Taka uprawa to cykliczny zysk, ponieważ drzewo Oxytree odrasta po ścięciu i za każdym daje dobrej jakości surowiec, jakim jest drewno. Producent i twórca hybrydy Oxytree, firma In Vitro SL, informuje o możliwości 5-krotnego pozyskiwania drewna, a firma Oxytree S.A. gwarantuje odkup drewna po każdej ścince. Założenie plantacji szybko rosnących drzew tlenowych to także doskonała opcja dla firm świadomych ekologicznie, które posiadają własne grunty i chcą zaangażować się w działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego oraz zmniejszenie własnego śladu węglowego.

Zapotrzebowanie na drewno wciąż wzrasta

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na drewno w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ popyt jest większy niż podaż, rodzime gatunki drzew rosną wolno, a dodatkowo z zagranicy napływają zamówienia na meble wykonane przez naszych fachowców. Jest duże zainteresowanie drewnem egzotycznym, a do takiej grupy zdecydowanie należy jasne, pozbawione sęków i z ładnym rysunkiem słojów, drewno drzew tlenowych.

Oxytree jest rośliną o wyjątkowych właściwościach. Wyróżnia je szybki wzrost, zdolność do odrastania od pozostawionego po ścięciu pnia, a także produkcja dużej ilości tlenu. Ta nowa odmiana powstała po to, aby w możliwie jak najkrótszym czasie dostarczyć surowiec, jakim jest drewno, a jednocześnie ochronić rodzime gatunki drzew przed nadmiernym wycinaniem.

Oxytree to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na drewno

Już 2-letnie Oxytree nadają się do wykorzystania w budownictwie do produkcji filarów, a 3-letnie drzewa można wykorzystywać do celów przemysłowych (takie drzewa mają około 80 cm obwodu pnia!). Pierwszy cykl uprawy trwa 6 lat (liczymy od momentu posadzenia aż do ścinki), kolejne cykle są krótsze – a to dlatego, że drzewo ma już w pełni wykształcony system korzeniowy i może całą swoją siłę wzrostu skierować w rozwój pnia i korony.

Oxytree a zabiegi agrotechniczne

Aby drzewo Oxytree dobrze rosło na plantacji i po 6 latach dało najlepszej jakości drewno, muszą być spełnione pewne warunki uprawy. Niezwykle ważne jest pH gleby. Oxytree preferują odczyn obojętny i zasadowy, dlatego przed posadzeniem drzew wykonujemy analizę podłoża. Dzięki temu poznajemy zasobność gleby w składniki pokarmowe oraz jej pH i możemy precyzyjnie zaplanować zabiegi agrotechniczne, nawożenie i/lub wapnowanie. W tworzeniu planów pielęgnacyjnych, naszym plantatorom pomagają Specjaliści ds. Uprawy Oxytree. Pobierają próbki z pola, a następnie interpretują wyniki,  dobierając dawki nawozów w taki sposób, by rezultat uprawowy był jak najlepszy.

Pielęgnacja drzew tlenowych

Pierwsze 3 lata po posadzeniu, drzewa Oxytree wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. W tym okresie muszą być podlewane, a teren wokół nich odchwaszczany. Po 1. roku wegetacji konieczne jest wykonanie ścięcia drzewa ok. 5 cm nad ziemią, w celu pobudzenia go do szybszego wzrostu. Należy też zaplanować usuwanie pędów bocznych. Po 3. roku drzewa nie wymagają już tak intensywnej opieki.

Ze względu na szybkie tempo wzrostu, drzewa Oxytree już pod koniec pierwszego roku wegetacji osiągają ok. 2-4 metry wysokości i średnicę pnia ok. 6-8 cm. Po 6 latach, gdy drzewa dorastają do ok. 15 m, a średnica ich pnia przekracza 25 cm – odbywa się pierwsza ścinka.

Rozstawa drzew na plantacji wynosi 4 x 4 m, a więc wyrąb może być prowadzony przy zastosowaniu wydajnych i nowoczesnych maszyn.

Gwarantowany odkup drewna Oxytree

Po pierwszym i po każdym kolejnym zbiorze, nasza firma może odkupić wyprodukowane drewno po cenie ustalonej w momencie podpisania umowy. Jest to niewątpliwa korzyść, ponieważ plantator ma z góry zagwarantowaną cenę i zbyt drewna, i nie musi się dodatkowo angażować w pozyskanie odbiorców surowca. Jednocześnie zachowuje pełną decyzyjność i może sprzedać drewno na wolnym rynku po dowolnej cenie lub może wykorzystać je do własnych celów.

 

Zysk z plantacji Oxytree wynosi 13 000 zł z hektara rocznie! Jeśli jesteś właścicielem gruntu, posiadasz wolną ziemię lub nieużytki – skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na temat uprawy drzew tlenowych oraz tego, jak z takiej uprawy czerpać zyski.