Zacznijmy oddychać

Temperatura w miastach ciągle wzrasta. Można zauważyć wzrastającą tendencję do uświadamiania mieszkańcom, jak i władzą, istoty znaczenia drzew w przestrzeni architektury krajobrazu każdego dużego miasta. Władze zaczynają zapowiadać nasadzanie drzew, których zdolności do ochrony przed słońcem oraz redukcji smogu mogą okazać się zbawienne dla społeczeństw.

Powietrze w miastach

W przeciągu ostatniej dekady temperatura w miastach wyraźnie się zwiększa. W 2017 roku Wrocław lub Warszawa osiągały temperaturę powyżej 32 stopni maksymalnie 11 razy w ciągu roku. Badania przeprowadzone na zlecenie amerykańskiego New York Times’a szacują, że w drugiej połowie XXI-go wieku tych dni będzie nawet do 34. Spowoduje to zwiększenie okres

u susz oraz nasileń dni słonecznych, a miasta już dzisiaj muszą przygotować się na wynikające z tego konsekwencje.

Drzewa w miastach

Drzewa tlenowe mogą okazać się wydajnym sposobem walki z betonowym miastem. W wielu miastach już, w odpowiedzi na problem globalnego ocieplenia, sadzi się drzewa. Niestety, najczęściej sadzone drzewa w Polsce rosną dekady zanim osiągną odpowiednią wysokość i objętość, które pozwolą na rzucenie zbawiennego cienia. Z pomocą przychodzi nauka i Oxytree.

Oxytree w miastach

Oxytree to szczególna odmiana Paulowni – drzewa, które jako gatunek, jest obecna w Polsce od lat. Hodowana w ogrodach botanicznych nadaje krajobrazom wyjątkowych walorów estetycznych. Oxytree jest krzyżówką dwóch odmian Paulownii, która pozwoliła na lepsze przystosowanie tego gatunku do naszych warunków klimatycznych. Rośnie bardzo szybko – osiągając wysokość do 16m w zaledwie 6 lat. Sadzenie Oxytree ma też konkretne, praktyczne korzyści – drzewo rośnie szybko, więc szybciej możemy liczyć na to, że zapewni nam cień. Duża powierzchnia pokrytych włoskami liści jest naturalną bariera dla zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu w okolicach jezdni. Trzeba też pamiętać, że Oxytree jest także wyjątkowym drzewem ozdobnym. Na wiosnę obsypuje się pięknym biało – fioletowymi kwiatami, więc sadzenie w miastach ma też walory estetyczne.

Odkryjmy w sobie ekologa!

Do tej pory ekologia stawiana była w opozycji do biznesu. Ekolog to człowiek przypinający się do drzew, które chciwy biznes chce wykarczować. Jest w tym trochę prawdy, sporo słusznych intencji, jednak trudno się z tym identyfikować.

Nadszedł jednak czas, w którym wszyscy musimy odkryć w sobie ekologa i zrozumieć, jak ważne są działania podejmowane w codziennym życiu. Ograniczenie wykorzystania plastiku, oszczędzanie wody, segregowane śmieci, sadzenie drzew, czy też świadome wybieranie firm, które ekologię mają w swoim DNA.

Jesteśmy dumni z tego co robimy jako Oxytree. Nasi kontrahenci często podejmują z nami współpracę właśnie ze względu na ekologiczny potencjał naszego projektu. Ta świadomość środowiska naszych kontrahentów i chęć walki o lepsze funkcjonowanie świata napełnia nas dumą i pozytywną energią działania!

Prowadzimy teraz kampanię crowdfundingową na Beesfund. Każdy może zostać akcjonariuszem naszej firmy i przez to przyczynić się do zwiększenia występowania drzew tlenowych w Polsce. Z rozmów z dotychczasowymi inwestorami wiemy, że wielu z nich zainwestowało właśnie dlatego, że widzą duży sens w spieraniu takich ekologicznych projektów.

EKOLOGIA INVITRO

Paulownia, jako gatunek, znany jest od wieków. Oxytree to odmiana pozyskana laboratoryjnie w procesie połączenia dwóch innych odmian. Oxytree, jako odmiana Paulownia, jest drzewem naturalnym. Krzyżówka ta została opracowana w celu pozyskiwania drewna w sposób kontrolowany. Możliwość uprawy drzew ratuje te wycinane w lasach równikowych.  Dzięki temu, że jest rozmnażana za pomocą metody in vitro, mamy pewność, że każdy egzemplarz ma dokładnie te same cechy. Daje to komfort plantatorom, ponieważ w przypadku wycinki Oxytree ekologia W KOŃCU wyciąga przyjazną dłoń w stronę ekonomii.  Podsumowując – tak, sadzonki są rozmnażane w laboratorium, ale są jak bardziej naturalne.

Badania prowadzone zarówno przez nas, jak i przez niezależne jednostki wykazały, że Oxytree nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko. Wręcz przeciwnie, w przypadku plantacji zakładanych na glebach gorszej jakości, Oxytree przyczynia się do poprawy jej właściwości. Na świecie Paulownia jest wykorzystywana między innymi do rekultywacji terenów skażonych metalami ciężkimi. W przypadku Oxytree ważne jest także to, że jedno drzewo posadzone na plantacji to uratowane cztery drzewa w lesie.

Edukacja i przyszłość

Działań edukacyjnych mamy w planach dużo więcej. Ostatnie trzy lata poświęciliśmy na budowanie rynku i marki Oxytree. Teraz mamy coraz więcej swobody i czasu, żeby zająć się projektem, który roboczo nazywamy „Zielonym Laboratorium Oxytree”. W jego ramach  zajmować się będziemy zarówno nasadzeniami w miastach, jak i współpracą ze szkołami i przedszkolami, bo tutaj także dostajemy wiele zapytań. Oxytree, drzewo które rośnie w oczach, jest naprawdę wdzięcznym pretekstem do rozmów o ekologii.