Wyjątkowa plantacja w Tarnowie

Wysokie drzewa o ogromnych, rozłożystych liściach – taki widok zaskoczył nas w drodze powrotnej z konferencji w Zamościu. Okazało się, że, zupełnie przypadkiem, trafiliśmy na plantację Oxytree!

Na szybko rosnące drzewa natknęliśmy się w okolicy Tarnowa w województwie małopolskim. Chociaż nie zastaliśmy właściciela plantacji, postanowiliśmy przyjrzeć się uprawie z bliska. Jak się okazało, Oxytree mogą być prowadzone nie tylko w celu pozyskania drewna.

Tarnow odszumione

Usuwanie pędów bocznych ma znaczenie

Oxytree na tej plantacji wyróżnia metoda prowadzenia. Drzewa mają pozostawione pędy boczne, które rekomendujemy usuwać. Zabieg zapobiega tworzeniu się sęków, a tym samym podnosi szanse na pozyskanie jednolitego, dobrego jakościowo drewna. Usuwanie pędów ma jeszcze jedną funkcję – pozostawiając jeden, główny pęd możemy liczyć na szybszy wzrost drzewa.

oxytree-plantacja-tarnow
oxytree-plantacja-tarnow-roczne

Prawie 5 metrów w 2 lata!

Jak widać, drzewa na plantacji w okolicy Tarnowa mają się bardzo dobrze bez usuwania pędów bocznych. Posadzone w 2016, a ścięte w 2017 roku, rosną prosto i mają bardzo równy przyrost. Sama plantacja jest zadbana i odchwaszczona. Widać, że drzewa mają zapewnione optymalne warunki i są dobrze nawodnione.

Przypomnijmy, w jakich warunkach najlepiej rośnie Oxytree:

oxytree-sadzenie-warunki-glebowe

🌱 niezalewowy, niepodmokły teren

🌱 luźna i przepuszczalna gleba

🌱 wody gruntowe poniżej 2 m

🌱 głazy i skały macierzyste poniżej 6 m

🌱 dobre nawodnienie, które zapewni np. system kroplujący

Taki sposób prowadzenia drzew Oxytree ma swoje uzasadnienie – właściciele plantacji nie uprawiają drzew w celu pozyskania drewna. Więcej na ten temat powiemy podczas następnej wizyty. Tymczasem, zapraszamy Was do obejrzenia relacji z niespodziewanych odwiedzin!

oxytree-technik-plantacja

Jeśli i Ty, zastanawiasz się nad założeniem uprawy szybko rosnących drzew, skorzystaj z nowej oferty. Zamów Oxytree już dziś i zyskaj:

  • korzystną cenę i możliwość jej negocjacji
  • pierwszeństwo w dostawie
  • czas na przygotowanie terenu i zaplanowanie działań plantacyjnych

Odwiedź plantację Oxytree osobiście i przekonaj się, jak niewiele trzeba, aby zacząć zarabiać na uprawie szybko rosnących drzew!