Wodna uprawa roślin

Hydroponika to ekologiczny sposób uprawy roślin w samej wodzie. W ten sposób możemy uprawiać praktycznie wszystkie rodzaje kwiatów, owoców, warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych. Główną zaletą jest możliwość uzyskania plonów w miejscach nieprzystosowanych do uprawy glebowej – czyli także mieszkaniach i na balkonach. Przez to, że prawie każda roślina może być uprawiana w takiej formie, kultury wodne już w niedalekiej przyszłości mogą stanowić rozwiązania stosowane w nowoczesnym rolnictwie.

Oxygreen Box

To nasza propozycja do domowej uprawy roślin na kulturach wodnych. Skrzynia Oxygreen Box zaprojektowana została przez wrocławską artystkę Natalię Wiśniewską z lekkiego drewna Oxytree. Z uwagi na niewielką wagę produktu, można go łatwo przenosić, a nawet układać jeden na drugim, tworząc tzw. Oxygreen plant system. Surowe wykończenie sprawia, że skrzynia będzie pasować do każdego wnętrza, a jej solidne wykonanie przez firmę Debaro – meble i akcesoria, zapewni trwałość na lata. Oxygreen Box to świetny przykład to, jak można połączyć elegancki design z funkcjonalną formą.

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują

…światła, wody i soli mineralnych rozpuszczonych w wodzie! I to jest kluczowe w uprawie hydroponicznej – pożywka dostarczana jest bezpośrednio do strefy, z której jest pobierana. To sprawia, że żadne trwałe podłoże nie jest potrzebne, gdyż woda z rozpuszczonymi solami mineralnymi i składnikami odżywczymi trafia od razu do korzeni, a stabilizatorem mocującym korzenie w uprawie hydroponicznej może być np. perlit, łupiny kokosowe, czy keramzyt, które są chemicznie obojętne i nie wpływają na plonowanie roślin.

Dlaczego warto?

Uprawa w hydroponice może się na pierwszy rzut oka wydawać odrobinę skomplikowana, ale tak naprawdę jest bardzo prosta. Podstawową zaletą roślin uprawianych metodą hydroponiczną jest ich szybszy wzrost. Rośliny dojrzewają o wiele szybciej niż te, które uprawiamy tradycyjną metodą w ziemi, ponadto wykazują szybsze tempo wzrostu i są zdrowsze. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wyeliminowaniem tradycyjnej gleby i wprowadzeniu sterylnego podłoża unikamy przeniesienia szkodników i chorób, które się w niej znajdują.

Uprawa przyszłości

Hydroponika daje nieograniczone możliwości kultywacji roślin na niewielkich powierzchniach. W taki sposób można uprawiać nawet bardzo duże rośliny, w doniczkach niewielkich rozmiarów, i to bez konieczności przesadzania. Dobrze ukorzenione rośliny mogą rosnąć w systemie hydroponicznym nawet przez kilka lat! Czystość i stabilność podłoża sprawa, że taki sposób prowadzenia roślin jest przyjazny dla alergików, a zastosowanie mierników wilgotności oraz stosowanie odpowiednich nawozów, powoduje wieloletnią, dobrą kondycję roślin.

Pojemniki do uprawy hydroponicznej mogą przyjmować różne kształty i wpisywać się w dekoracyjny charakter wnętrza, w jakim będą się znajdować. Zastosowanie rozmaitych form, wielkości, kształtów, a także wykorzystanie do tego naturalnych materiałów, jakim jest np. lekkie drewno Oxytree, sprawia, że uprawa hydroponiczna może stać się elegancką i ekologiczną formą futurystycznych upraw roślin w warunkach domowych.

 

 

A dlaczego Natalia Wiśniewska, młoda wrocławska artystka, zdecydowała się wykonać projekt Oxygreen Box’a z lekkiego drewna Oxytree? O tym, oraz dlaczego warto uprawiać w domu rośliny na pożywkach wodnych, przeczytacie klikając w link: