Jesienna pielęgnacja Oxytree

Po upalnym i wyjątkowo słonecznym lecie nadeszła jesień – temperatura gwałtownie spadła i pojawiły się pierwsze przymrozki. Jak na tę zmianę reagują Oxytree? Co możemy zrobić, aby pomóc im przygotować się do zimy? Na najczęściej zadawane pytania dotyczące jesiennej pielęgnacji Oxytree odpowiada nasz ekspert – Specjalista ds. Upraw Kamil Jakubowski.

Brązowe liście – czy to normalne?

Oczywiście. Liście Oxytree, podobnie jak w przypadku innych drzew, brązowieją i zawijają się wraz ze zmianą temperatury i pojawieniem się pierwszych przymrozków. Wygląd Oxytree w tym czasie zmienia się diametralnie, stąd wiele pytań klientów: czy tak powinno być?

Jak najbardziej, jest to całkowicie naturalny proces – uspokaja specjalista. Liście brązowieją i dzięki temu wiemy, że roślina prawidłowo przygotowuje się do zimowego odpoczynku. Liście Oxytree mają dużą zawartość wody, dlatego szybko reagują na zmianę temperatury – opowiada Kamil Jakubowski.

oxytree-lisc-jesien-przygotowanie-do-zimy
Kiedy przestać podlewać?

Średnia ilość wody, jaką podlewamy Oxytree, to 5 litrów dla każdej rośliny, 2 razy w tygodniu. Nawadnianie należy dostosować do gleby, na której rosną drzewa, ale i do pogody – wraz z ustąpieniem upałów można zmniejszyć częstotliwość podlewania.

oxytree-nawadnianie-plantacja

Nie dajmy się zwieść jesiennej słocie i pamiętajmy o podlewaniu aż do momentu całkowitej utraty liści! – podkreśla specjalista. Plantatorzy, którzy uprawiają większe ilości drzew z zastosowaniem systemu nawadniającego, mogą odpompować wodę na okres zimowy.

Czy mogę jeszcze stosować nawóz?

Nawożenie powinniśmy rozpocząć tuż przed sadzeniem, a zakończyć je wraz z nadejściem jesieni. Dostarczanie składników odżywczych zależne jest od składu i zasobności gleby, ale nie tylko. Również sam rodzaj nawozu odgrywa olbrzymią rolę. Preparaty o dużej zawartości azotu powinniśmy stosować tylko do końca czerwca, a te, o niskiej zawartości (NPK) – do końca sierpnia. Dlaczego?

Nawozy stymulują drzewo do szybszego wzrostu, a zbyt długo “pobudzone” Oxytree, może nie zdążyć przygotować się do zimowego odpoczynku. Stosujmy je więc tylko do końca sierpnia – radzi ekspert.

oxytree-nawozenie-sadzonka-plantacja
Okrywać? Nie okrywać?

Wielu doświadczonych ogrodników pyta nas o okrywanie drzewa na zimę. Praktykowana i skuteczna metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku Oxytree.

oxytree-lisc-plantacja-jesien

Szybko rosnące drzewa przystosowane są do niskich temperatur i jeśli zostały posadzone o czasie, nie będą miały problemu z zimowaniem. Nie ma potrzeby okrywania, czy zabezpieczania ich przed mrozem – mówi Kamil Jakubowski.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak Oxytree przygotowuje do zimy.

Jeśli masz więcej pytań do naszego eksperta, napisz do nas na kontakt@oxytree.pl lub zadzwoń pod (71) 726 00 16.