Podsumowanie 2-letniej uprawy Oxytree

Plantacji Oxytree w Polsce mamy już ponad sto, a najwięcej z nich znajdziemy w województwie mazowieckim. To właśnie tutaj swoją plantację w 2016 roku założył Marek Wierzbicki, właściciel uprawy Oxytree w Starej Zblisze.

Ponieważ drugi sezon wegetacyjny drzew na jego plantacji powoli mija, doświadczony plantator dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami i daje cenne rady tym, którzy myślą o założeniu własnej uprawy Oxytree.

etapy-wzrostu-Oxytree

Pierwsze Oxytree trafiły na plantację Marka Wierzbickiego w 2016 roku. Po udanym zimowaniu drzew plantator postanowił powiększyć swoją 1-hektarową uprawę i dosadził kolejne 250 sztuk Oxytree w maju 2017 roku. Ze względu na dwa różne terminy sadzenia da się zauważyć nieznaczną różnicę we wzroście drzew.

Oxytree posadzone w 2016 roku zostały podcięte zgodnie z zaleceniami dystrybutora sadzonek. Zabieg przyspiesza wzrost, co wyraźnie widać po pozostawionym pniu – drzewo rośnie w innym pokroju, jest grubsze, smuklejsze i rośnie prosto.

Porównując przycięty pień oraz odrost możemy zauważyć różnicę pomiędzy średnicą obu pędów. Efekt wiosennej przycinki widać było już po kilku tygodniach od jej wykonania. Przycięte 15 maja Oxytree po dwóch tygodniach miały już 60 cm wysokości, trzy miesiące później osiągnęły aż 2,20 m! Dziś drzewa mają 3,40 m wysokości i prezentują się naprawdę imponująco. Wzmocnione i odpowiednio zdrewniałe powoli przygotowują się do zimowego spoczynku.

Więcej na temat zastosowanych rozwiązań, zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia dowiecie się od samego Marka Wierzbickiego! Zapraszamy do obejrzenia referencyjnej, 2-letniej plantacji Oxytree: