Plantacja doświadczalna Oxytree na wrocławskim UP w Psarach

Tym razem zabieramy Was na plantację doświadczalną Oxytree w Psarach. To tutaj, pod czujnym okiem dr inż. Przemysława Bąbelewskiego z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rosną dwuletnie już Oxytree. Jak naukowiec ocenia kondycję drzew po drugim sezonie uprawy? Jakie są jego obserwacje i plany badawcze na kolejne lata?

Drzewa bardzo dobrze reagują na cięcie i dobrze odtwarzają brakującą część – zauważa dr inż. Bąbelewski. Dzięki cięciu Oxytree mogliśmy wyprowadzić drzewo do 2 lub nawet 2,5 m wysokości.

Imponujący wzrost Oxytree to nie wszystko. Jak sprawdziliśmy, obwód przyciętych wiosną 2017 roku drzew wynosi dziś ok. 30 cm. Wynik jest w pełni zadowalający, biorąc pod uwagę mijający już rok – duża wilgotność powietrza, praktycznie bezśnieżna zima, niskie temperatury w okresie wegetacyjnym oraz silne podmuchy wiatru nie były dla Oxytree łaskawe. Jednak Oxytree doskonale poradziły sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak podkreśla dr inż. Bąbelewski Paulownie należą do drzew ciepłolubnych i w okolicach -10°C przemarzają. Oxytree natomiast przystosowane jest aż do -25°C i bez problemu radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych.

Plantacja doświadczalna Oxytree w Psarach założona została na glebie zwięzłej i zwartej. Pomimo tego przyrosty drzew są imponujące i porównywalne z tymi, które występują w przypadku Oxytree rosnących na glebie luźnej i przepuszczalnej w Pawłowicach. Obserwowana w trakcie 2 sezonów dynamika wzrostu drzew została przeanalizowana – teraz naukowcy skupią się na zbadaniu stopnia odżywienia, materiału roślinnego, liści oraz materiału drzewnego Oxytree. Wynikami badań, jak zawsze, będziemy dzielić się na bieżąco.