Oxytree na wrocławskim UP – podsumowanie po drugim sezonie

Wracamy na plantację Oxytree w Pawłowicach! Ile posadzone tu Oxytree zdążyły urosnąć od 15 maja 2016 roku?

W jakiej są kondycji po lipcowym gradobiciu i październikowym orkanie? Jakie są najważniejsze wnioski i spostrzeżenia po drugim sezonie uprawy Oxytree? O wszystkim opowiedział nam dr hab. inż. Marek Liszewski, prof. nadzw. z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który opiekuje się plantacją doświadczalną Oxytree w Pawłowicach.

12 maja 2016, czyli dokładnie rok po założeniu doświadczenia, przycięto wybrane drzewa na wysokość 5 cm od powierzchni gruntu. Obserwując przyrost przyciętych drzew pół roku później można zauważyć imponujący przyrost drzew, nie tylko na wysokość, ale i na grubość pędu – średnica 6-miesięcznego Oxytree ma ok. 60, a obwód ok. 20 cm.

Na poszczególnych drzewach widać uszkodzenia spowodowane lipcowym gradobiciem oraz październikowym orkanem Ksawery. Stresujące warunki, jakich doświadczyły Oxytree nie zagrażają ich kondycji – tak duże drzewo nie będzie miało problemu z regeneracją i wypuszczeniem kolejnych pędów, co przy tak imponujących przyrostach nie jest trudne.

Według dr hab. inż. Marka Liszewskiego Oxytree nie są zbyt wymagające, rosną bardzo szybko (średnio 2 cm na dobę) i dobrze zimują. Jakie są dalsze oczekiwania wobec Oxytree? Zdaniem dr hab. inż. Marka Liszewskiego, biorąc pod uwagę imponujące roczne przyrosty pnia Oxytree, obwód drzewa w następnym roku zostaje podwojony.

Więcej na temat kondycji Oxytree na plantacji doświadczalnej w Pawłowicach znajdziecie w nagraniu – serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji.