Oxytree w Zeszytach Naukowych WSA w Łomży

Tematem Oxytree interesuje się coraz więcej uczelni i niezależnych jednostek badawczych w Polsce. Jedną z nich jest Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, na terenie której powstały poletka doświadczalne Oxytree.

Poletka zostały założone przez naukowców w celach badawczych. Głównym celem przeprowadzanych doświadczeń było ustalenie cech biometrycznych szybko rosnącego drzewa. W najnowszych Zeszytach naukowych WSA w Łomży przeczytamy o wynikach badań dotyczących wzrostu, przezimowania, zawartości makro- i mikropierwiastków w liściach, jak również ciepła spalania Oxytree.

oxytree_lomza_poletko_doswiadczalne_dwuletnie
oxytree-lomza-drewno
oxytree-lomza-badania-drzewo-tlenowe

Autorami artykułu na temat Oxytree są dr inż. Janusz Lisowski oraz mgr Henryk Porwisiak, opiekunowie poletek doświadczalnych i badacze Oxytree. Naukowcy przyjrzeli się czynnikom decydującym o wzroście rośliny, przeanalizowali glebę, na której rosną Oxytree, jak również zbadali zależności pomiędzy warunkami atmosferycznymi, a kondycją drzew. W pracy naukowców znajdziemy wyniki badań, ale i najważniejsze cechy oraz właściwości szybko rosnących drzew.

Oxytree rosnące na terenie WSA w Łomży wzbudzają zainteresowanie w świecie nauki i mediów. Dr inż. Janusz Lisowski miał okazję zaprezentować poletko szybko rosnących drzew w materiale w programie Teleexpress, jak również podzielić się wynikami swoich badań na łamach magazynu Biomasa. Relację z poletka doświadczalnego w Łomży można obejrzeć również na naszym profilu na YouTube: