Nowy projekt: hydroponika

…czyli rośliny rosnące bez ziemi! Poznajcie autorkę naszego nowego projektu, który umożliwia alternatywny, ekologiczny i przyszłościowy sposób uprawy roślin tylko w wodzie. Oxygreen Box wykonany został w całości z lekkiego drewna drzew tlenowych. Praktycznie wszystkie gatunki roślin mogą być uprawiane na pożywkach wodnych – hydroponika może się więc stać czystą i ekologiczną uprawą przyszłości.

Pojemniki do uprawy hydroponicznej

Mogą przyjmować różne kształty i wpisywać się w dekoracyjny charakter wnętrza, w jakim będą się znajdować. Zastosowanie rozmaitych form, wielkości, kształtów, a także wykorzystanie do tego naturalnych materiałów, jakim jest np. lekkie drewno Oxytree, sprawia, że uprawa hydroponiczna może stać się elegancką i ekologiczną formą futurystycznych upraw roślin w warunkach domowych.

Oxygreen Box zaprojektowała Natalia Wiśniewska. To młoda artystka, absolwentka Wzornictwa na na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zafascynowana tworzeniem przedmiotów użytkowych z drewna, szkła i innych naturalnych  materiałów. Widzi ogromny potencjał w drewnie z Oxytree i to właśnie z niego zdecydowała się wykonać kilka projektów. Jednym z nich jest Oxygreen Box – skrzynia przystosowana do domowej uprawy hydroponicznej roślin.

Projekty Natalii Wiśniewskiej wykonała dla nas firma Debaro.

Artystka inspiracje czerpie z natury i otaczającego świata. Projekt zawsze zaczyna od pomysłu, który przenosi na papier, a dopiero później, po wielu prototypach, tworzy finalny przedmiot. Lubi projekty społeczne, co również znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Wierna jest maksymie “Forma wynika z funkcji”. Wykonuje proste, minimalistyczne, a jednocześnie użyteczne rzeczy.

Natalia wykonała projekt Oxygreen Box z drewna Oxytree. To skrzynia służąca uprawie hydroponicznej w warunkach domowych. Zapytaliśmy ją o genezę projektu, a także co sądzi o samej idei uprawy roślin w wodzie.

Natalia: Wydaje mi się, że hydroponika to bardzo ciekawy temat. Aby uprawiać rośliny w ten sposób nie potrzebujemy gleby – wystarczy woda, światło i substancje odżywcze. Taka hydroponiczna uprawa roślin w mieszkaniu ma tę zaletę, że zajmuje mało miejsca, jest interesującym sposobem spędzania wolnego czasu, nie jest zależna od pór roku i w zasadzie jedyne co trzeba zrobić, to raz na pewien czas uzupełnić wodę.

Oxytree: Opowiedz nam więcej o swojej pracy z drewnem. Mówi się, że daje ukojenie, relaksuje i wycisza. Ale czym jest dla Ciebie?

N: Jestem tego zdania, że przy pracy z drewnem można poskładać myśli. Pracując, wszystko robię etapami, których nie da się przeskoczyć ani pominąć, ponieważ finalnie niedociągnięcia wyszłyby na pierwszy plan. Muszę więc być skupiona i dokładna, a to przekłada się na moje późniejsze samopoczucie. Praca w warsztacie doskonale wietrzy głowę.

O: A jakie cechy powinno mieć drewno, aby nadawało się do wytworzenia trwałego i ciekawego przedmiotu?

N: Wszystko zależy od projektu, jego założeń oraz oczekiwań. Drewno na pewno powinno być wytrzymałe, a jeśli ma być używane codziennie, to także odporne na zarysowania.

O: Czy masz swój ulubiony gatunek drewna?

N: Lubię pracować w drewnie bukowym i jesionowym przy projektach użytkowych. Jeśli chodzi o rzeźbienie to najlepiej się dla mnie sprawdza drewno lipowe i olchowe. Każde drewno ma inne usłojenie, inną strukturę. Czasem jest tak, że widząc jak układają się słoje, zmieniam koncepcję wykorzystania i improwizuję.

O: O drewnie z Oxytree mówi się, że to „drewno przyszłości”. Drzewa tlenowe mają za zadanie szybko dostarczyć surowiec, chroniąc tym samym rodzime gatunki drzew przed nadmiernym wycinaniem. A co Ty o nim sądzisz? Czy uważasz, że faktycznie ma szansę stać się odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku?

N: Myślę, że może tak być, ale musimy to sprawdzić tworząc i testując w życiu codziennym przedmioty z niego wykonane. Wtedy jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź. Osobiście wykonałam kilka przedmiotów z tego drewna, wiem też, że coraz więcej artystów i stolarzy pracuje z nim, tworząc meble, czy inne użytkowe przedmioty, dlatego myślę, że niebawem dowiemy się więcej na jego temat.

O: Czy z drewna Oxytree da się zrobić absolutnie wszystko? A może nadaje się tylko do tworzenia konkretnych produktów? Jak myślisz, w jakich projektach, czy rozwiązaniach to drewno ma szansę podbić rynek i serca stolarzy?

N: Każdy materiał ma swoje mocne strony, jak i wady. Najważniejsze jest poznanie ich obu, aby mądrze wytwarzać potem z tego materiału produkty. Drewno to na pewno sprawdzi się w produktach montowanych do ściany i takich, gdzie waga produktu ma największe znaczenie – jest to drewno bardzo lekkie, dlatego wszystkie konstrukcje i przedmioty, jakie z niego powstają są na starcie o ok. 40% lżejsze od tych samych, wykonanych z drewna pochodzącego z innego drzewa.

W niektórych dziedzinach będzie z pewnością ogromnym plusem dla tego surowca. Jestem bardzo ciekawa, jak rozwinie się stolarstwo w Polsce, kiedy do tartaków trafi pierwsza ścinka drzew Oxytree.

O: A to już za dwa lata! Sami nie możemy się doczekać.

Dziękujemy za rozmowę.