Firmy świadome ekologicznie

Bycie EKO w dzisiejszych czasach to już nie moda, a konieczność. Coraz więcej firm podejmuje CSR-owe działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, czy ograniczania emisji dwutlenku węgla. Kolejne firmy dołączają do naszej Zielonej Rewolucji w Biznesie, po to, by mieć realny wpływ na ochronę planety! Zakładając plantację szybko rosnących drzew tlenowych Oxytree, przedsiębiorstwo może zmniejszyć swój ślad węglowy i znacząco przyczynić się do redukcji CO₂ w atmosferze. Które z firm podjęły już takie stanowcze kroki?

Ogrody tlenowe Banku BNP Paribas

W 2019 roku bank PNB Paribas zainicjował akcję, w ramach której za każde nowe konto czy kredyt gotówkowy, zobowiązał się zasadzić 1 drzewo tlenowe Oxytree. Proekologiczna działalność banku miała na celu zwrócenie uwagi na problem rosnącej emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz na nielegalną wycinkę lasów. Akcja pod hasłem “Wielkie Ogrody Tlenowe” zakończyła się sukcesem 31 października 2019 roku. Bank, począwszy od maja 2020 roku, rozpoczął sadzenie 50 000 drzew tlenowych Oxytree na terenie Polski.

W tym roku zarząd banku ogłosił, że pierwsze plantacje Oxytree w miejscowościach Sarbia i Radomiecko w województwie lubuskim, są gotowe. Posadzono tam ponad 21 000 sadzonek drzew tlenowych. Kolejne plantacje zostaną założone w przyszłym roku.

Bank zamierza posadzić też inne gatunki rodzimych drzew, takich, które rosną w polskich lasach. Niebawem ogłoszone zostaną kolejne, “zielone” inicjatywy, ponieważ Bank BNP Paribas wierzy, że “kto raz podjął zielone zobowiązanie, ten zawsze będzie działał na rzecz poprawy klimatu”.

Młody las tlenowy przy firmie Brita

Brita prowadzi swoją działalność w oparciu o zrównoważony ekorozwój. Odpowiedzialność korporacyjna firmy ma długą historię – jako firma, której działalność dotyczy wody, dostrzega potrzebę ochrony planety i jej zasobów. Produkowane produkty są ekologiczną alternatywą dla wody butelkowanej.

Firma bierze odpowiedzialność za środowisko – z tą myślą rozpoczęła realizację projektu proekologicznego pod nazwą “Zrównoważony wpływ”, który jest związany z systemem zarządzania CO₂. Pomaga on w pomiarze emisji dwutlenku węgla, który powstaje w wyniku działalności firmy – dzięki temu jego poziom jest pod stałą kontrolą, a firma może podejmować działania mające na celu jego zmniejszenia, poprzez np. podniesienie wydajności energetycznych zakładów produkcyjnych, biur i urządzeń. Został wdrożony regulamin zachęcający do korzystania z samochodów elektrycznych, a wszystkie żarówki na terenie zakładu sukcesywnie są wymieniane na oszczędne oświetlenie LED.

W tym roku w siedzibie firmy w Ożarowie Mazowieckim, został założony las tlenowy o powierzchni 1 hektara. Pracownicy wspólnie posadzili 625 drzew Oxytree na nieużywanym terenie w niedalekiej odległości od budynków firmy. Ta akcja była wyrazem nie tylko lokalnej działalności pro-ekologicznej, ale także inicjatywą integrującą zespół wokół spraw istotnych dla najbliższego środowiska. W niedalekiej przyszłości firma planuje także zmianę klasycznych trawników na łąki kwietne.

Szpaler Oxytree przy siedzibie FUD-MENu

FUD-MEN to polska firma, która zajmuje się produkcją obrazków ramkowych i bezramkowych dla skandynawskiej marki IKEA. Tworzą ją ludzie pasji, wychodzący naprzeciw wymaganiom krajowych i zagranicznych rynków zbytu. Ekologiczne podejście firmy do biznesu przekłada się na różne działania w zakresie: segregację odpadów, ochronę powietrza, wody, a także przez promocję zdrowego trybu życia wśród pracowników. Służbowe samochody zostały wymienione na hybrydy, a po zakupie rowerów pracownicy mogą poruszać się nimi po terenie zakładu z korzyścią dla zdrowia. Eko-działań firmy FUD-MEN jest jeszcze więcej. Firma z zaangażowaniem prowadzi akcję „Czyste Powietrze”, w ramach której w tym roku, wzdłuż hali produkcyjnej na niezagospodarowanym dotąd terenie, założono szpaler z 80 szybko rosnących drzew tlenowych.

Nasadzenia drzew zostały uzupełnione łąkami kwietnymi. Kwitnące gatunki roślin jedno- i dwuletnich to rozwiązanie wprowadzające do środowiska szereg zalet, takich jak: łagodzenie skutków suszy, czy wspomaganie naturalnej retencji wodnej. Wysiewanie łąk znacznie zwiększa też bioróżnorodność oraz redukuje zanieczyszczenia powietrza. Oxytree, jako bardzo silne reduktory CO₂, także wspomogą ten obszar, produkując do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami drzew liściastych. Ich system korzeniowy także wpłynie na poprawę retencji wodnej, a duże liście, które opadną jesienią, będą doskonałym nawozem pod przyszłoroczny wysiew łąki. Dzięki posadzeniu drzew tlenowych, w krótkim czasie powstanie atrakcyjny teren rekreacyjny dla pracowników, a także naturalne schronienie i miejsce bytowania dla wielu owadów np. pszczół.

Drzewa tlenowe w żywieckim Browarze

30 czerwca 2020 roku w pobliżu Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu posadzone zostały drzewa tlenowe. W ten sposób browar spełnił obietnicę złożoną podczas ubiegłorocznej akcji Świąteczna Zwrotka Ż, w ramach której środki ze zbiórki butelek zwrotnych miały zostać przeznaczone na sadzenie drzew tlenowych w Żywcu. W sadzeniu drzew wzięli udział dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu wraz z pracownikami, władze samorządowe na czele z burmistrzem oraz mieszkańcy miasta. Drzewa posadzono na osiedlu Zgoda, gdzie umieszczono także tablicę upamiętniającą to wydarzenie, a także na osiedlu 700-lecia. Dodatkowo 15 sadzonek trafiło do Miejskiego Centrum Ekologicznego, żeby mieszkańcy Żywca, którzy chcieliby zasadzić drzewo tlenowe w swoim ogródku, mogli dokonać adopcji roślin. Sadzenie drzew tlenowych to jedno z wielu działań o charakterze ekologicznym realizowanym przez firmę, a tym samym naturalny krok w celu poprawy jakości powietrza w Żywcu. Inicjatywa firmy jest wynikiem troski o lokalne społeczności i stanowi część szerszych działań Grupy Żywiec.

Eko Firma

Coraz więcej przedsiębiorstw deklaruje, że ekologia jest dla nich bardzo ważna. Angażują się w ochronę środowiska naturalnego oraz podnoszą świadomość ekologiczną swoich pracowników. W ostatnim czasie przybywa firm, dla których środowisko i przyszłość planety ma duże znaczenie. Cieszy nas to! Jeśli pracujesz w firmie, która chciałaby włączyć się w inicjatywę Eko-Firm w Polsce – skontaktuj się z nami.