Etapy powstawania plantacji Oxytree

Szybko rosnące drzewa to źródło dobrej jakości drewna już po 6 latach. Aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści, należy odpowiednio je prowadzić. Poznaj etapy powstawania firmowej uprawy i załóż własną plantację!

Poszukiwania odpowiedniego terenu rozpoczęliśmy już w 2016 roku. Zależało nam, aby plantacja powstała się w pobliżu Wrocławia, gdzie znajduje się siedziba głównej naszej firmy. Wybór padł na Stoszyce – niewielką miejscowość koło Kątów Wrocławskich.

plantacja-oxytree-stoszyce-2018

Dlaczego zdecydowaliśmy się na własną plantację?

Ponieważ zajmujemy się nie tylko sprzedażą sadzonek, ale i pomocą przy uprawianiu plantacji szybko rosnących drzew. Własna plantacja umożliwia nam prowadzanie doświadczeń i stosowanie różnych metod uprawy. Dzięki temu wiemy, w jakich warunkach Oxytree czuje się najlepiej, a swoją wiedzą i doświadczeniem dzielimy się z naszymi klientami.

Pokazowa plantacja to również miejsce spotkań. Każdy zainteresowany uprawą szybko rosnących drzew może ją odwiedzić i dowiedzieć się wszystkiego o prowadzeniu Oxytree z pierwszej ręki. Podczas dni otwartych, szkoleń i pokazów można porozmawiać z opiekunem plantacji – nasz Specjalista ds. Upraw Kamil Jakubowski instruuje, jak sadzić i pielęgnować drzewka, aby pozyskać z nich dobrej jakości drewno.

oxytree-plantacja-odwiedziny

Krok pierwszy – przygotowanie terenu

Badanie gleby

Pobranie próbek glebowych do analizy jest bardzo istotne – pozwala nam stwierdzić, czy dany obszar nadaje się do nasadzeń. Oxytree najlepiej czuje się na glebie o pH w zakresie 5,5-8,9. Dlatego przygotowanie terenu rozpoczęliśmy właśnie od badania gleby.

Wyrównanie terenu

Przekonani, że gleba na plantacji jest odpowiednia dla Oxytree, przystąpiliśmy do kultywatorowania. Wykonaliśmy je dwukrotnie, dzięki czemu wyrównaliśmy teren i usunęliśmy zachwaszczenie, które zdążyło się już pojawić.

Ogrodzenie

Kolejnym krokiem było założenie ogrodzenia. Siatka leśna o wysokości 1,60 m na metalowych słupkach zabezpiecza teren przed zwierzyną leśną. Ponieważ nieopodal plantacji znajduje się las, zależało nam na założeniu ogrodzenia jeszcze przed nasadzeniem.

Krok drugi – nawadnianie

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody to podstawa w prowadzeniu plantacji Oxytree. Szybko rosnące drzewa potrzebują ponad 800 mm opadów rocznie, dlatego dodatkowe nawodnienie jest niezbędne (średnia ilość opadów w Polsce to ok. 500 mm rocznie).

Nawadnianie należy dostosować nie tylko do warunków klimatycznych panujących na danym obszarze, ale i do jakości gleby. Doskonałym rozwiązaniem jest system kroplujący, dzięki któremu dostarczymy drzewkom odpowiednią ilość wody, ale i składników odżywczych – system doskonale współgra z rozwiązaniami nawożenia metodą fertygacji.

Budowę naszego systemu nawadniającego rozpoczęliśmy od rozciągnięcia linii kroplujących, wykopania studni na głębokość 10 m, instalacji pompy i elektrozaworów, które podzieliły plantację na 4 sekcje. Wydajność powstałej linii to 2 l na godzinę. Naszą plantację podlewamy co 2 godziny, a na każde drzewo przypadają 4 l wody.

Krok trzeci – sadzenie!

Proces rozpoczęliśmy od wyznaczenia miejsc, w których będziemy sadzić Oxytree. Następnie, przy pomocy wiertnicy spalinowej, wywierciliśmy otwory na głębokość 100 cm. W powstałych dołkach umieściliśmy przygotowaną wcześniej mieszankę ziemi z nawozem startowym – wybraliśmy tę opcję ze względu na to, że gleba na naszej plantacji jest dobrej jakości. W innym przypadku użyć należałby mieszanki ziemi i torfu lub piasku.

Obsadzenie plantacji o powierzchni 1 hektara powinno zająć ok. 1-2 dni. Przez pierwsze 3-4 tygodnie po nasadzeniach Oxytree nie będą wykazywać dużego wzrostu, co jest całkowicie naturalne. Drzewka przeznaczają wówczas całą swoją energię w rozwój systemu korzeniowego i aklimatyzację w nowym terenie. Pozwólmy im na przystosowanie się do nowych warunków i prawidłowe przygotowanie na chłodniejsze dni.

Oxytree sadzimy od połowy maja, tuż po ustąpieniu przymrozków ostatnich wiosennych przymrozków, do końca czerwca (najpóźniej do połowy lipca w przypadku pojedynczych sztuk). Oxytree posadzone po tym czasie może nie zdążyć rozwinąć systemu korzeniowego i zaaklimatyzować się na danym terenie, a tym samym – przygotować się do zimy.

Krok czwarty – pielęgnacja

Najważniejszy pierwszy rok

Pierwszy rok jest kluczowy, również pod względem pielęgnacji. Niewielkie, ok. 25-centymentrowe sadzonki, które dopiero wykształcają swój system korzeniowy, mogą paść ofiarą chwastów. Inne rośliny mogłyby zagłuszyć młode drzewka, a nawet zahamować ich wzrost. Dlatego najważniejszym elementem pielęgnacji w pierwszym roku uprawy Oxytree jest odchwaszczanie. Należy pamiętać również o obfitym nawadnianiu i prawidłowym nawożeniu – odpowiednia ilość składników pokarmowych to podstawa!

Cięcie rok po nasadzeniach

Zabieg, który stymuluje drzewa do szybszego wzrostu i lepszego ukorzeniania wykonaliśmy rok po nasadzeniach, a dokładnie 10 maja 2018 roku. Wszystkie rośliny zostały przycięte na wysokość 5 cm od powierzchni gruntu. Cięcie pielęgnacyjne ma jeszcze jedną zaletę – pozwala nam wybrać najsilniejszy pęd, który będzie naszym drzewem docelowym. Wybrany pęd powoli „oblewa” pozostawioną ranę i z czasem całkowicie ją zakrywa.

Drugi rok uprawy

Po cieciu pielęgnacyjnym drzewa startują właściwie od zera, a więc chwasty ponownie mogą im zaszkodzić. Pamiętajmy więc o regularnym odchwaszczaniu. Ponieważ drzewa rosną teraz naprawdę szybko, warto zwrócić uwagę na sposób ich prowadzenia. W przypadku drzew uprawianych w celu pozyskiwania drewna, powinniśmy pamiętać o usuwaniu pędów bocznych. To z nich w przyszłości wyrosną gałęzie, a na pozyskanym drewnie pojawią się sęki, co obniży jego jakość.

Dowiedz się więcej!

Szczegółowo o zakładaniu plantacji opowiada nasz Specjalista ds. Upraw. Kamil Jakubowski, na przykładzie pokazowej plantacji w Stoszycach, przeprowadzi Was przez wszystkie etapy powstawania uprawy i opowie więcej na temat tego:

  • gdzie trzymamy sadzonki?
  • jak wygląda ich przygotowanie przed dostawą do klienta?
  • jakie działania na plantacji czekają nas wiosną?
  • co zrobić, żeby nas odwiedzić?