Etapy powstawania plantacji Oxytree

Szybko rosnące drzewa to źródło dobrej jakości drewna już po 6 latach. Aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści, należy odpowiednio je prowadzić. Poznaj etapy powstawania firmowej uprawy i załóż własną plantację!

Poszukiwania odpowiedniego terenu rozpoczęliśmy już w 2016 roku. Zależało nam, aby plantacja powstała się w pobliżu Wrocławia, gdzie znajduje się siedziba głównej naszej firmy. Wybór padł na Stoszyce – niewielką miejscowość koło Kątów Wrocławskich.

plantacja-oxytree-stoszyce-2018

Dlaczego zdecydowaliśmy się na własną plantację?

Ponieważ zajmujemy się nie tylko sprzedażą sadzonek, ale i pomocą przy uprawianiu plantacji szybko rosnących drzew. Własna plantacja umożliwia nam prowadzanie doświadczeń i stosowanie różnych metod uprawy. Dzięki temu wiemy, w jakich warunkach Oxytree czuje się najlepiej, a swoją wiedzą i doświadczeniem dzielimy się z naszymi klientami.

Pokazowa plantacja to również miejsce spotkań. Każdy zainteresowany uprawą szybko rosnących drzew może ją odwiedzić i dowiedzieć się wszystkiego o prowadzeniu Oxytree z pierwszej ręki. Podczas dni otwartych, szkoleń i pokazów można porozmawiać z opiekunem plantacji – nasz Specjalista ds. Upraw Kamil Jakubowski instruuje, jak sadzić i pielęgnować drzewka, aby pozyskać z nich dobrej jakości drewno.

oxytree-plantacja-odwiedziny

Krok pierwszy – przygotowanie terenu

Badanie gleby

Pobranie próbek glebowych do analizy jest bardzo istotne – pozwala nam stwierdzić, czy dany obszar nadaje się do nasadzeń. Oxytree najlepiej czuje się na glebie o pH w zakresie 5,5-8,9.

Wyrównanie terenu

Przekonani, że gleba na plantacji jest odpowiednia dla Oxytree, przystąpiliśmy do kultywatorowania. Wykonaliśmy je dwukrotnie, dzięki czemu wyrównaliśmy teren i usunęliśmy zachwaszczenie, które zdążyło się już pojawić.

Ogrodzenie

Kolejnym krokiem było założenie ogrodzenia. Siatka leśna o wysokości 1,60 m na metalowych słupkach zabezpiecza teren przed zwierzyną leśną. Ponieważ nieopodal plantacji znajduje się las, zależało nam na założeniu ogrodzenia jeszcze przed nasadzeniem.

Krok drugi – nawadnianie

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody to podstawa w prowadzeniu plantacji Oxytree. Szybko rosnące drzewa potrzebują ponad 800 mm opadów rocznie, dlatego dodatkowe nawodnienie jest niezbędne (średnia ilość opadów w Polsce to ok. 500 mm rocznie).

Nawadnianie należy dostosować nie tylko do warunków klimatycznych panujących na danym obszarze, ale i do jakości gleby. Doskonałym rozwiązaniem jest system kroplujący, dzięki któremu dostarczymy drzewkom odpowiednią ilość wody, ale i składników odżywczych – system doskonale współgra z rozwiązaniami nawożenia metodą fertygacji.

Budowę naszego systemu nawadniającego rozpoczęliśmy od rozciągnięcia linii kroplujących, wykopania studni na głębokość 10 m, instalacji pompy i elektrozaworów, które podzieliły plantację na 4 sekcje. Wydajność powstałej linii to 2 l/godz. Naszą plantację podlewamy co 2 godziny, a na każde drzewo przypadają 4 l wody.

Krok trzeci – sadzenie!

Proces rozpoczęliśmy od wyznaczenia miejsc, w których będziemy sadzić Oxytree. Następnie, przy pomocy wiertnicy spalinowej, wywierciliśmy otwory na głębokość 100 cm. W powstałych dołkach umieściliśmy przygotowaną wcześniej mieszankę ziemi z nawozem startowym – wybraliśmy tę opcję ze względu na to, że gleba na naszej plantacji jest dobrej jakości. W innym przypadku użyć należałby mieszanki ziemi i torfu lub piasku.

Obsadzenie plantacji o powierzchni 1 hektara powinno zająć ok. 1-2 dni. Przez pierwsze 3-4 tygodnie po nasadzeniach Oxytree nie będą wykazywać dużego wzrostu, co jest całkowicie naturalne. Drzewka przeznaczają wówczas całą swoją energię w rozwój systemu korzeniowego i aklimatyzację w nowym terenie. Pozwólmy im na przystosowanie się do nowych warunków i prawidłowe przygotowanie na chłodniejsze dni.

Oxytree sadzimy od połowy maja, tuż po ustąpieniu ostatnich wiosennych przymrozków, do końca czerwca (najpóźniej do połowy lipca w przypadku pojedynczych sztuk). Oxytree posadzone po tym czasie może nie zdążyć rozwinąć systemu korzeniowego i zaaklimatyzować się na danym terenie, a tym samym – przygotować się do zimy.

Krok czwarty – pielęgnacja

Najważniejszy pierwszy rok

Pierwszy rok jest kluczowy, również pod względem pielęgnacji. Niewielkie, ok. 25 cm sadzonki, które dopiero wykształcają swój system korzeniowy, mogą paść ofiarą chwastów. Inne rośliny mogłyby zagłuszyć młode drzewka, a nawet zahamować ich wzrost. Dlatego najważniejszym elementem pielęgnacji w pierwszym roku uprawy Oxytree jest odchwaszczanie. Należy pamiętać również o obfitym nawadnianiu i prawidłowym nawożeniu – odpowiednia ilość składników pokarmowych to podstawa!

Cięcie rok po nasadzeniach

Zabieg, który stymuluje drzewa do szybszego wzrostu i lepszego ukorzeniania wykonaliśmy rok po nasadzeniach, a dokładnie 10 maja 2018 roku. Wszystkie rośliny zostały przycięte na wysokość 5 cm od powierzchni gruntu. Cięcie pielęgnacyjne ma jeszcze jedną zaletę – pozwala nam wybrać najsilniejszy pęd, który będzie naszym drzewem docelowym. Wybrany pęd powoli otacza pozostawioną ranę i z czasem całkowicie ją zakrywa.

Drugi rok uprawy

Po cieciu pielęgnacyjnym drzewa startują właściwie od zera, a więc chwasty ponownie mogą im zaszkodzić. Pamiętajmy więc o regularnym odchwaszczaniu. Ponieważ drzewa rosną teraz naprawdę szybko, warto zwrócić uwagę na sposób ich prowadzenia. W przypadku drzew uprawianych w celu pozyskiwania drewna, powinniśmy pamiętać o usuwaniu pędów bocznych. To z nich w przyszłości wyrosną gałęzie, a na pozyskanym drewnie pojawią się sęki, co obniży jego jakość.

Dowiedz się więcej!

Szczegółowo o zakładaniu plantacji opowiada nasz Specjalista ds. upraw Kamil Jakubowski, na przykładzie pokazowej plantacji w Stoszycach, przeprowadzi Was przez wszystkie etapy powstawania uprawy i opowie więcej na temat tego:

  • gdzie trzymamy sadzonki?
  • jak wygląda ich przygotowanie przed dostawą do klienta?
  • jakie działania na plantacji czekają nas wiosną?
  • co zrobić, żeby nas odwiedzić?