Cięcie Oxytree okiem eksperta

Przycinka rocznych Oxytree to bardzo istotny zabieg z punktu widzenia rozwoju drzew. Stymuluje Oxytree do jeszcze szybszego wzrostu, a także wspomaga rozwój systemu korzeniowego. O tym, kiedy i jak przycinamy Oxytree opowiada opiekun poletka doświadczalnego, dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski.

Chociaż kalendarzowa i astronomiczna wiosna zaczyna się już w marcu, warto pamiętać, że okres wegetacji roślin zależny jest od wielu czynników. W każdym miejscu w Polsce rośliny budzą się w innym czasie, dlatego nie warto porównywać plantacji z okolic Wrocławia z tą pod Częstochową. W przypadku sadzenia Oxytree najważniejszą kwestią jest temperatura, a właściwie brak przymrozków.

🌱 Kiedy przycinamy Oxytree?

Optymalny termin dla pierwszej wiosennej przycinki Oxytree przypada na 10-15 maja. Dni określane jako „Zimna Zośka” lub „Zimni Ogrodnicy” to czas, w którym ustępują wiosenne przymrozki. Pogoda płata nam figle i jak wiemy, przymrozki czasami potrafią zaskoczyć nas nawet pod koniec maja. I chociaż chłód może się nasilać, nie będzie już zagrażał naszym roślinom. Nieprawdą jest, że gdy nowy pęd przemarznie to roślina nam już nie urośnie – z innych uśpionych pączków Oxytree puści kolejny pęd, z którego powstanie wspaniałe, wysokie drzewo.

🌱 Po co przycinamy Oxytree?

Oxytree należy przyciąć wiosną, rok po posadzeniu. Niezależnie od wysokości czy krzewienia się Oxytree należy przyciąć po to, aby prowadzić je prawidłowo, w jednym pędzie. Dzięki cięciu pobudzamy roślinę do szybszego wzrostu, osiągnięcia lepszych przyrostów na obojętność i lepszego korzenienia się.

🌱 Czym przycinamy Oxytree?

Do przycinania wystarczy nam sekator, w przypadku grubszych drzew możemy posłużyć się piłką ręczną lub piłą spalinową.

Jak przycinamy Oxytree?

Oxytree tniemy pod lekkim skosem, na wysokości 5 cm powyżej poziomu gruntu. Z uśpionych pączków roślina wypuści jeden lub więcej pędów – wybieramy wówczas jeden najsilniejszy, który poprowadzimy przez pierwszy cykl. Ponieważ czynność przeprowadzamy po rozpoczęciu wegetacji, z miejsca cięcia może wydobywać się sok komórkowy. Właśnie z tej przyczyny zalecamy cięcie po skosie – sok komórkowy nie spływa wówczas na pączek. Powstałe rany możemy zasmarować maścią ogrodniczą, dzięki której zmniejszymy możliwość infekcji bakteryjnej lub grzybicznej.

 

Najciekawiej jest w przypadku, kiedy pędów jest kilka. W momencie, kiedy osiągną one 20-30 cm, należy wybrać jeden najsilniejszy, a resztę usunąć. Istotne jest wstrzymanie się z wyborem do momentu, w którym pędy osiągną zalecaną wysokość, właśnie wtedy powinniśmy dokonać wyboru, który pęd powinien zostać, a które należy usunąć. Może okazać się, że pęd, który chcieliśmy wybrać w pierwszej chwili, nie będzie rósł tak szybko – inny pęd może go wyprzedzić, urosnąć szybciej.

 

Warto pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych również w trakcie sezonu wegetacyjnego. Jednym z nich jest usuwanie pędów bocznych. Dlaczego jest to tak istotne? Odrosty, które powstają z pędów bocznych tworzą sęki w drzewie, a tym samym przyczyniają się do spadku jakości pozyskiwanego w przyszłości drewna.

15 maja przeprowadziliśmy pierwszą wiosenną przycinkę drzew Oxytree uprawianych przez naukowców z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski, opiekun poletka doświadczalnego w Pawłowicach prezentował, jak prawidłowo ciąć Oxytree.

Zachęcamy do obejrzenia relacji na żywo, na której nasz Specjalista ds. Upraw opowiada o procesie i prezentuje Oxytree, które w ciągu roku prowadzone były pod czujnym okiem naukowców.