Chociaż kalendarzowa i astronomiczna wiosna zaczyna się już w marcu, warto pamiętać, że okres wegetacji roślin zależny jest od wielu czynników. W każdym miejscu w Polsce rośliny budzą się w innym czasie, dlatego nie warto porównywać plantacji z okolic Wrocławia z tą pod Częstochową. W przypadku sadzenia Oxytree najważniejszą kwestią jest temperatura, a właściwie brak przymrozków.

 

 

Kiedy przycinamy Oxytree?

Optymalny termin dla pierwszej wiosennej przycinki Oxytree przypada na 10-15 maja. Dni określane jako „Zimna Zośka” lub „Zimni Ogrodnicy” to czas, w którym ustępują wiosenne przymrozki. Pogoda płata nam figle i jak wiemy, przymrozki czasami potrafią zaskoczyć nas nawet pod koniec maja. I chociaż chłód może się nasilać, nie będzie już zagrażał naszym roślinom. Nieprawdą jest, że gdy nowy pęd przemarznie to roślina nam już nie urośnie – z innych uśpionych pączków Oxytree puści kolejny pęd, z którego powstanie wspaniałe, wysokie drzewo.

Po co przycinamy Oxytree?

Oxytree należy przyciąć wiosną, rok po posadzeniu. Niezależnie od wysokości czy krzewienia się Oxytree należy przyciąć po to, aby prowadzić je prawidłowo, w jednym pędzie. Dzięki cięciu pobudzamy roślinę do szybszego wzrostu, osiągnięcia lepszych przyrostów na obojętność i lepszego korzenienia się.

Czym przycinamy Oxytree?

Do przycinania wystarczy nam sekator, w przypadku grubszych drzew możemy posłużyć się piłką ręczną lub piłą spalinową.

 

 

Jak przycinamy Oxytree?

Oxytree tniemy pod lekkim skosem, na wysokości 5 cm powyżej poziomu gruntu. Z uśpionych pączków roślina wypuści jeden lub więcej pędów – wybieramy wówczas jeden najsilniejszy, który poprowadzimy przez pierwszy cykl. Ponieważ czynność przeprowadzamy po rozpoczęciu wegetacji, z miejsca cięcia może wydobywać się sok komórkowy. Właśnie z tej przyczyny zalecamy cięcie po skosie – sok komórkowy nie spływa wówczas na pączek. Powstałe rany możemy zasmarować maścią ogrodniczą, dzięki której zmniejszymy możliwość infekcji bakteryjnej lub grzybicznej.

Najciekawiej jest w przypadku, kiedy pędów jest kilka. W momencie, kiedy osiągną one 20-30 cm, należy wybrać jeden najsilniejszy, a resztę usunąć. Istotne jest wstrzymanie się z wyborem do momentu, w którym pędy osiągną zalecaną wysokość, właśnie wtedy powinniśmy dokonać wyboru, który pęd powinien zostać, a które należy usunąć. Może okazać się, że pęd, który chcieliśmy wybrać w pierwszej chwili, nie będzie rósł tak szybko – inny pęd może go wyprzedzić, urosnąć szybciej.

Warto pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych również w trakcie sezonu wegetacyjnego. Jednym z nich jest usuwanie pędów bocznych. Dlaczego jest to tak istotne? Odrosty, które powstają z pędów bocznych tworzą sęki w drzewie, a tym samym przyczyniają się do spadku jakości pozyskiwanego w przyszłości drewna.
15 maja przeprowadziliśmy pierwszą wiosenną przycinkę drzew Oxytree uprawianych przez naukowców z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski, opiekun poletka doświadczalnego w Pawłowicach prezentował, jak prawidłowo ciąć Oxytree. Zachęcamy do obejrzenia relacji na żywo, na której nasz Specjalista ds. Upraw opowiada o procesie i prezentuje Oxytree, które w ciągu roku prowadzone były pod czujnym okiem naukowców.